PolskaZiobro: Nie ma mojej zgody na okrucieństwo wobec dzieci

Paweł Skutecki26 stycznia, 202117 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nie ma mojej zgody na okrucieństwo wobec dzieci i łagodne traktowanie sprawców tego rodzaju okrutnych przestępstw – powiedział we wtorek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro odnosząc się do kasacji wniesionej ws. kary dla sprawcy śmierci 3-letniego chłopca.

O skierowaniu przez Ziobrę do Sądu Najwyższego kasacji w związku z – jak określono – „rażąco łagodną” karą dla sprawcy zgwałcenia i śmiertelnego pobicia 3-letniego chłopca Prokuratura Krajowa informowała we wtorek rano. Wieczorem Ziobro zamieścił swoją wypowiedź w tej sprawie na portalach społecznościowych.

„Osobiście, gdybym mógł mieć na to bezpośredni wpływ, gdybyśmy jako państwo nie działali w ramach systemu funkcjonującego w Unii Europejskiej, która nie pozwala na wprowadzenie kary śmierci, uważam, że za tego rodzaju okrutne zbrodnie, jak zgwałcenie niewinnego dziecka, związane z ciężkim, sadystycznym pobiciem skutkującym jego śmiercią, powinna być przewidziana kara najdalej idąca, czyli kara śmierci” – ocenił Ziobro w tej wypowiedzi.

Jak dodał „w Polsce takiej kary nie ma, bo jesteśmy w UE, ale można i należy wymierzyć takiemu sprawcy znacznie surowszą karę”. „Jest to sprawca o psychopatycznych skłonnościach, co wykazali biegli, który po wyjściu na wolność będzie dalej stwarzał zagrożenie dla innych osób, w tym innych dzieci” – zaznaczył Ziobro.

Chodzi o sprawę doprowadzenia w 2017 r. do śmierci 3-latka z Wieruszowa (woj. łódzkie). Prokuratura oskarżyła w tej sprawie Steva V., posiadającego portugalskie i kanadyjskie obywatelstwo. Według prokuratury mężczyzna przez ponad tydzień znęcał się nad chłopcem, którym miał opiekować się pod nieobecność matki. Dopuścił się także gwałtu. Dziecko zmarło w szpitalu. Sprawca dopuścił się tego czynu będąc pod wpływem środków odurzających.

Mężczyzna został oskarżony o fizyczne znęcanie się, zgwałcenie i zabójstwo chłopca. Jak wskazał Ziobro sprawca zgwałcił ofiarę „ze szczególnym okrucieństwem, a następnie sadystycznie pobił powodując liczne, rozległe obrażenia, w tym obrażenia mózgowo-czaszkowe, łamiąc nawet kości czaszki”.

„I co się okazało? Okazało się mianowicie, że sąd apelacyjny, jako sąd odwoławczy, znalazł w sobie wiele wyrozumiałości i empatii – nie wobec tego dziecka, które przeszło straszną traumę cierpienia w ostatnich dniach swojego życia za sprawą dramatu spowodowanego przez zwyrodniałego bandytę – ale tę empatię okazał temu bandycie łagodząc mu karę do 15 lat pozbawienia wolności i dając szansę, by ubiegał się o warunkowe przedterminowe zwolnienie już po 7 latach i 6 miesiącach odbycia kary” – mówił Ziobro.

W lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Sieradzu skazał Steve’a V. na 25 lat więzienia. Od tego wyroku apelację złożyły obie strony. Prokuratura domagała się wówczas kary dożywotniego pozbawienia wolności. W lutym 2020 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi, uchylił wyrok I instancji i złagodził karę do 15 lat więzienia oraz zobowiązał Steve’a V. do zapłaty 100 tys. zł zadośćuczynienia dla matki dziecka.

„Ten wyrok kłóci się z elementarnym poczuciem sprawiedliwości. (…) Nie ma żadnych argumentów, które uzasadniałyby obronę tego niesłusznego, niesprawiedliwego i nadmiernie łagodnego wyroku wobec psychopatycznego zbrodniarza. Dlatego skierowałem kasację do SN” – podkreślił Ziobro.

PK informowała, że w kasacji wskazano m.in., iż mężczyzna działał z wyjątkowo niskich pobudek i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie mającej na celu wyłącznie zaspokojenie własnego popędu płciowego, poszukiwanie nowych bodźców i zwiększenie doznań, przy braku zaburzeń preferencji seksualnych.

Według prokuratury, sąd pominął też wynikające z opinii biegłych wnioski wskazujące na stwierdzone u sprawcy symptomy osobowości psychopatycznej, egocentryzmu, egoizmu, problemy z kontrolowaniem zachowań agresywnych, powierzchowne relacje z innymi ludźmi, tendencję do instrumentalnego traktowania kobiet – także w aspekcie zaspokajania swoich potrzeb seksualnych.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • zdzicho

    27 stycznia, 2021 at 4:57 am

    Cóż za wiekopomna deklaracja! Inni oczywiście deklarują, że są za okrucieństwem, a Ziobro, mimo że go nikt nie pyta, oświadcza że jest przeciw.

    A w sprawie Polaka w Plymouth oczywiście zrobił wszystko. Jak Piłat.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × cztery =