Media: starcia indyjsko-chińskie na spornej granicy w Himalajach

Karol Kwiatkowski25 stycznia, 20212 min

Wojska Indii i Chin starły się w zeszłym tygodniu na spornej granicy między tymi państwami w Himalajach – poinformowały w poniedziałek indyjskie media i źródła wojskowe. W walkach ranni zostali żołnierze obu stron.

Do starcia doszło na przełęczy Nathu La w indyjskim stanie Sikkim – relacjonuje AFP powołując się na źródła w indyjskiej armii.

Telewizja India Today donosi, że w potyczce zostało rannych 20 żołnierzy chińskich i czterech indyjskich. Informatorzy stacji przekazali, że Chińczycy próbowali przejść na tereny kontrolowane przez wojska indyjskie, ale zostali odparci.

Sytuacja na terenie, gdzie doszło do starcia jest napięta, ale stabilna – informuje India Today.

Do śmiertelnych starć na spornej granicy indyjsko-chińskiej dochodziło w zeszłym roku. Walki toczyły się głównie w położonym bardziej na zachód regionie Ladakhu, ale również w okolicach Nathu La. Apogeum stanowiła potyczka z 15 czerwca 2020 roku, w której zginęło 20 żołnierzy indyjskich. Pojawiły się także informacje o stratach po stronie chińskiej, ale nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Spór terytorialny pomiędzy dwoma azjatyckimi mocarstwami nuklearnymi toczy się od dziesięcioleci. Granica między Indiami i Chinami jest silnie zmilitaryzowana. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk