Kto jest właścicielem szczepionek przeciwko COVID-19? Ministerstwo wyjaśnia

Paweł Skutecki25 stycznia, 202114 min

Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w łańcuchu dystrybucji, w okresie, gdy są w podmiocie, gdzie mają być wykorzystane, aż do momentu zaszczepienia – wskazał resort.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach komunikat w tej sprawie.

Resort podał, że komunikat wydano w związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do statusu właścicielskiego szczepionek, determinującego sposób ich dystrybuowania i wykorzystywania. Komunikat ma także – jak wskazano – związek z „przypadkami dowolności w stosowaniu szczepionek pod kątem ustalonych zasad kolejności szczepień”.

„Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas, kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, w którym zostanie wykorzystana celem zaszczepienia pacjentów, aż do momentu samego zaszczepienia” – wskazał resort.

W związku z powyższym – jak zaznaczono – szpitale nie powinny i nie mogą wprowadzać omawianych szczepionek na „stan księgowy” placówki jako swoją własność w ramach otrzymanej darowizny.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą, który otrzymał szczepionkę przeciw COVID-19 w ramach narodowego programu szczepień, może ją wykorzystać wyłącznie w celu przeprowadzenia z jej wykorzystaniem zaszczepienia pacjentów placówki.

„Omawiana szczepionka nie może być przedmiotem dowolnego dysponowania przez podmiot, który szczepionkę uzyskał, gdyż nie jest on jej właścicielem, w szczególności przedmiotowa szczepionka nie może być przedmiotem odpłatnego, czy nieodpłatnego zbycia przez ten podmiot” – podkreśliło MZ.

Ma on jedynie – jak wyjaśniono – prawo wykonania szczepienia z jej wykorzystaniem i to wyłącznie na zasadach określonych przez władze państwowe, np. zgodnie z ustaloną kolejnością szczepień.

„Niezależnie od powyższego Minister Zdrowia przypomina, że do warunków dystrybucji szczepionek oraz zasad ich przechowania, w tym również w podmiotach leczniczych, mają zastosowanie przepisy ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej” – wskazano w komunikacie.

Powyższy obowiązek – jak zaakcentowano – należy odczytywać przede wszystkim jako obowiązek przechowywania i transportowania szczepionek zgodnie z zaleceniami producenta, czyli zgodnie z warunkami dopuszczenia do obrotu.

Pod komunikatem, z upoważnienia Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego podpisał się wiceminister Maciej Miłkowski. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • jakub

    25 stycznia, 2021 at 7:16 pm

    czyli wszyscy którzy ucierpia lub umrą z powodu „szczepionek” mogą mieć pretensje to ministerstwa „zdrowia”

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk