Papież: prośmy Boga o siłę, by wyłączyć telewizor, komórkę i otworzyć Biblię

Karol Kwiatkowski24 stycznia, 202114 min

„Prośmy Boga o siłę, by wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię; zamknąć komórkę i otworzyć Ewangelię” – wezwał papież Franciszek w homilii odczytanej podczas mszy w ustanowioną przez niego Niedzielę Słowa Bożego. Z powodu ataku rwy kulszowej papież był nieobecny.

Mszę w bazylice Świętego Piotra odprawił w zastępstwie Franciszka przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella.

W przygotowanej na tę mszę homilii Franciszek podkreślił, że Słowo Boże jest „środkiem zaradczym na lęk przed samotnością w życiu”. „Jest to słowo pocieszenia, ale i nawrócenia” – dodał.

„Ten, kto zbliża się do Słowa Bożego, otrzymuje zbawienny zwrot egzystencjalny: odkrywa, że życie nie jest czasem wystrzegania się innych i chronienia siebie, ale okazją do wyjścia na spotkanie innych w imię Boga bliskiego” – wyjaśnił papież. Jak mówił, uniwersalną mocą Słowa Bożego jest to, że dociera do wszystkich i do każdej dziedziny życia.

Przypomniał, że Jezus „nie wabił wzniosłymi i nieosiągalnymi przemówieniami”.

„Do rybaków mówi, że będą rybakami ludzi. Gdyby im powiedział: +Pójdźcie za mną, uczynię was apostołami: zostaniecie posłani na cały świat i będziecie głosić Ewangelię w mocy Ducha Świętego, zostaniecie zabici, ale staniecie się świętymi+, możemy sobie wyobrazić, że Piotr i Andrzej odpowiedzieliby jemu: +Dziękujemy, ale wolimy nasze sieci i nasze łodzie+” – zauważył Franciszek.

Apelował, by „nie wyrzekać się Słowa Bożego”. „Słowo przybliża nas do Boga: nie trzymajmy go z dala. Nośmy je zawsze przy sobie, w kieszeniach, w telefonach; zapewnijmy mu godne miejsce w naszych domach” – zachęcał.

Papież radził, by położyć Ewangelię w takim miejscu, aby pamiętać o jej codziennym otwieraniu. „Aby to uczynić, prośmy Pana o siłę, by wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię; zamknąć komórkę i otworzyć Ewangelię” – zaapelował Franciszek.

W bazylice watykańskiej obecnych było kilkadziesiąt osób świeckich i duchownych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    24 stycznia, 2021 at 1:41 pm

    A o rwę kulszową też go prosiłeś, czy sam ci dał? W nagrodę oczywiście, w nagrodę..

    A są tam u was 14 emerytury, czy dopiero w niebie?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *