Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Magdalena Targańska23 stycznia, 20213 min

Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią – poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że „być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe”.

Kraska był pytany w Radiu Zet, czy rząd planuje poluzowanie obostrzeń od 1 lutego. Wiceminister zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę dzienną liczbę zakażeń na koronawirusa, „sytuacja jest bardzo stabilna”.

Zaznaczył jednocześnie, że nasze kraje sąsiednie – Czechy, Niemcy, Słowacja – prawdopodobnie zmagają się już z trzecią falą koronawirusa. „Podchodzimy z wielką ostrożnością i myślimy, żeby nie przegapić tego momentu, kiedy u nas może być podobna sytuacja, więc wszystkie decyzje, które podejmujemy, a takie decyzje będą podjęte także na początku przyszłego tygodnia, będą bardzo rozważone” – podkreślił wiceminister.

Dopytywany więc, czy od 1 lutego obostrzenia zostaną podtrzymane powiedział: „z tego, co widzimy, sytuacja jest stabilna, więc myślę, że jakieś poluzowania pewnie wystąpią”.

„Myślę, że najszybciej dojdzie do uruchomienia szeroko rozumianego handlu, więc być może galerie handlowe od lutego będą uruchomione, a w przyszłości na pewno pozostała część będzie w jakimś innym reżimie sanitarnym” – dodał Kraska.

Rząd w połowie stycznia zdecydował, że obostrzenia wprowadzane w wyniku pandemii będą przedłużone do końca tego miesiąca. Obowiązuje m.in. zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk