Prof. Banks: Prawdopodobnie białko S1 produkowane przez szczepionkę będzie w stanie pokonać barierę krew-mózg

Karol Kwiatkowski20 stycznia, 20215 min

Eksperymenty na myszach pokazały, że białko spike koronawirusa wnika m.in. do mózgu, co wskazuje na przenikanie także wirusa, ale szkodzić prawdopodobnie może też samo białko. To kolejne badanie, które wykazuje, że białko to może naruszać barierę krew-mózg – informuje portal Nauka w Polsce.

Jest coraz więcej potwierdzonych przypadków, które wskazują, że ozdrowieńcy cierpią m.in. na zaburzenia zdolności poznawczych i utrzymujące się zmęczenie. Mowa o osobach, które przeszły COVID-19.

Zespół pod kierunkiem dr. Servio H. Ramireza z Lewis Katz School of Medicine w Temple University opisał w magazynie „Neurobiology of Disease” badania, w których udało się wykazać, że białko szczytowe (białko S) koronawirusa SARS-CoV-2 może naruszać barierę krew-mózg. Były to pierwsze dowody na to, że infekcja koronawirusem może osłabić tę barierę i sprawić, że będzie ona nieszczelna – czytamy na portalu.

W innej publikacji na łamach „Nature Neuroscience” naukowcy opisali, jak podczas eksperymentów na myszach wykazali, że białko spike (S1) wirusa pokonuje barierę krew-mózg, przedostając się tym samym do tkanki mózgu. Spike to białko, które pozwala wirusowi zakażać komórki.

Badacze twierdzą, że przenikanie białka do mózgu sugeruje, że przedostawać się może także cały wirus. Jednak już samo białko, które dostanie się do mózgu może wywołać szkody.

„Białko S1 prawdopodobnie nakłania mózg do wydzielania cytokin i substancji związanych ze stanem zapalnym” – wyjaśnia główny autor publikacji prof. William A. Banks.

Warto zauważyć, że nowe szczepionki oparte na mRNA i DNA mają za zadanie właśnie zmusić organizm do produkcji białka S1.

„Prawdopodobnie S1 produkowane przez szczepionkę będzie w stanie pokonać barierę krew-mózg. Jednak kiedy połączy się z przeciwciałami, prawdopodobnie nie będzie w stanie jej przekroczyć. W rezultacie, użycie S1 do wzbudzenia ochrony przed wirusem chroni także przed samym białkiem S1” – powiedział PAP prof. Banks.

„Nie znam więcej szczegółów na temat działania szczepionki, niż to, co przeczytałem. Utrzymywałbym, że szczepionka zamienia wojnę między organizmem a wirusem w chirurgiczne uderzenie korzystne dla pacjenta, podczas gdy w przeciwnym razie, dla wielu może dojść do wojny nuklearnej” – dodał.

„Lepiej nie zadzierać z tym wirusem. Wiele wywoływanych przez niego skutków może być nasilonych, podtrzymywanych lub wręcz przez niego spowodowanych po przedostaniu się do mózgu, a efekty tego mogą się utrzymywać przez długi czas” – ostrzega prof. Banks.

Więcej na portalu Nauka w Polsce.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk