Posłowie ponownie zajmą się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich

Karol Kwiatkowski20 stycznia, 20213 min

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ponownie zajmie się wyborem RPO; jak wynika z harmonogramu obrad Izby stanie się to w czwartek. Kandydują na tę funkcję: wysunięty przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski, przez KO i Lewicę – mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz przez PiS – wiceminister SZ Piotr Wawrzyk.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na RPO; jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była wówczas mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS. Kolejny termin zgłaszania kandydatów upłynął 29 grudnia, wpłynęły trzy kandydatury.

W połowie grudnia szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatem PiS na RPO będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. 28 grudnia rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że kandydatura Wawrzyka została formalnie zgłoszona w Sejmie. Czerwińska wskazywała też, że Wawrzyk to wybitny fachowiec z bogatym dorobkiem naukowym w kwestii praw człowieka.

Z kolei 29 grudnia KO, Lewica oraz Polska 2050 poinformowały na konferencji prasowej, że wspólną kandydatką jest ponownie Rudzińska-Bluszcz. Przedstawiciele formacji wskazywali, że to kandydatka, która łączy i ma doświadczenie w biurze RPO.

Tego samego dnia wspólnego kandydata na RPO przedstawiły PSL i Konfederacja – jest nim prof. Robert Gwiazdowski. Politycy PSL i Konfederacji przekonywali, że Gwiazdowski to kandydat „roztropnego centrum”.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale – zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk