Prof. Horban: ograniczenie dostaw szczepionek to potencjalna katastrofa

Magdalena Targańska19 stycznia, 202113 min

Ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer to potencjalna katastrofa – powiedział dziennikarzom główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Wyjaśnił, że może to uniemożliwić wyszczepienie odpowiedniej części populacji przed trzecią falą pandemii.

Głównym doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban był pytany przez dziennikarzy we wtorek w Sejmie o zapowiedziane przez firmę Pfizer ograniczenie dostaw szczepionek tej firmy.

„To jest krótko mówiąc katastrofa, potencjalna katastrofa” – odpowiedział prof. Horban. „Problem polega na tym, żebyśmy zdążyli wyszczepić przed trzecią falą, która pewnie przyjdzie, ludzi, którzy mają wskazania do szczepień. Jeżeli szczepionki nie będzie, nie będzie czym szczepić” – mówił.

Pytany, kiedy uda się zaszczepić 80 procent populacji, powiedział, że „to zależy od liczby szczepionek: jeśli będziemy mieli szczepionkę, to wyszczepimy”.

Pytany, czy podoba mu się, że w pierwszej grupie do szczepień są np. prokuratorzy, odpowiedział: „mnie się wszystko bardzo podoba”.

„Problem polega na tym, że ważne, żeby wszyscy nie byli w grupie zero i na początku grupy pierwszej. Przyjęta zasada jest bardzo prosta: 80, 70, 60” – wyjaśniał prof. Horban. „Dopiero potem prokuratorzy, wojsko, policja” – dodał.

Pytany, co robić, żeby nie dopuszczać do utylizowania szczepionek. Jego zdaniem 1600 szczepionek, które zostały zutylizowane „to jest bardzo mało”. „Przy kilkuset tysiącach, przy tak trudnej technologii, to jest bardzo mało” – przekonywał prof. Horban.

„Trzeba bardzo pilnować tych szczepionek. Pilnowanie tych szczepionek jest naprawdę bardzo trudne i to jest nie do uniknięcia, że jakiś minimalny promil się zmarnuje” – mówił. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Leszek

  19 stycznia, 2021 at 12:21 pm

  Ma facet rację.
  Potencjalna katastrofa…
  Podobnie jak i każdy posiadacz męskości jest potencjalnym gwałcicielem.
  Ma facet rację.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk