Klinika Budzik gotowa, żeby przyjąć Polaka w śpiączce

Paweł Skutecki19 stycznia, 202115 min

Klinika Budzik jest gotowa, żeby przyjąć Polaka, który, decyzją brytyjskiego sądu, został odłączony od pokarmu i wody – pisze we wtorek portal interia.pl. „Nie ma problemu z przewiezieniem pacjenta do nas” – mówi Interii prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia i członek rady nadzorczej kliniki.

Maksymowicz podkreślił, że Polak przebywający w Wielkiej Brytanii nie jest pod respiratorem i nie wymaga podtrzymywania życia w sposób sztuczny i dlatego, w jego ocenie, przewiezienie pacjenta nie jest problematyczne.

Jak podaje portal chodzi o R.S, mężczyznę w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny -PAP). Polak od kilkunastu lat mieszka w Anglii. 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania akcji serca na co najmniej 45 minut. Według szpitala doszło później do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Dlatego placówka w Plymouth, gdzie przebywa Polak, wystąpiła do sądu o zgodę na odłączenie od pokarmu oraz wody.

Interia przypomina, że za takim rozwiązaniem opowiedziały się żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są matka i dwie siostry. Sprawa wywołała takie emocje, że zaangażowali się w nią politycy. Interweniował m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„Odbyłem dziś długą rozmowę z ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes o sprawie naszego rodaka. Nie ukrywam, że rozmowa była trudna. Rozmawiałem także z ambasadorem RP w Londynie, jestem cały czas w kontakcie z polskimi konsulami, którzy są na miejscu w Plymouth (pisownia oryginalna – red.) – przekazał w poniedziałek na Twitterze Szczerski, o czym przypomina portal.

Według Interii, Wojciech Maksymowicz – neurochirurg, profesor nauk medycznych – nawiązał wcześniej kontakt z prezydencką administracją. „Przekazałem służbom pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby w rozmowach prowadzonych przez ministra Szczerskiego padła informacja o naszej ofercie. Trzeba wyraźnie podkreślić, że temu choremu nie chcą dać jeść i pić. Są oczywiście kolejki, ale w tej sytuacji mówimy o bezpośrednim ratowaniu życia” – powiedział Maksymowicz.

„Nie wnikam w sposób uszkodzenia mózgu, jednak ten człowiek żyje i sam oddycha. To zupełnie mi wystarcza. Nie ma znaczenia czy to stan wegetatywny, czy minimalnej świadomości. W takiej sytuacji trzeba pacjentowi podać rękę i próbować” – dodał Maksymowicz.

Podkreślił raz jeszcze, że przewiezienie pacjenta z Londynu – z medycznego punktu widzenia – nie powinno być żadnym problemem. „Tacy chorzy są transportowani. Niedawno przyjęliśmy Polaka w śpiączce, który trafił do nas z Holandii” – zaznaczył lekarz i polityk. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • zdzicho

    19 stycznia, 2021 at 2:10 pm

    A jak ruskie chcą zamordować Nawalnego, to warszawski Judenrat uruchomił nawet ONZ w jego obronie. Ale Angolom wolno mordować Polaka!

    Proponuję złapać jakiegoś Brytola w Wie, przypiąć go do łóżka i też nie dać mu jeść i pić. Niech zdycha.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk