Posłanki PIS: wsparcie dla seniorów jest priorytetem naszego rządu

Magdalena Targańska19 stycznia, 20215 min

Wsparcie dla seniorów jest priorytetem naszego rządu; mamy nadzieję, że praca nad projektem ustawy dotyczącej 14. emerytury będzie odbywała się w pełnej zgodzie, bo dobro seniorów to nasza wspólna sprawa – mówiły podczas wtorkowej konferencji prasowej posłanki PiS Joanna Borowiak i Urszula Rusecka.

We wtorek po południu zebrała się sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, która zajmuje się rządowym projektem ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 14 emeryturą.

Przewodnicząca komisji Urszula Rusecka podczas konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie obrad komisji podkreślała, że rząd PiS realizuje zapowiedzi, do których zobowiązał się przed Polakami. W tym kontekście zwróciła uwagę na obniżenie wieku emerytalnego oraz liczne wypłaty dla seniorów.

„Sukcesywnie przez lata podnosiliśmy najniższą emeryturę, najniższą rentę (…) wsparcie dla seniorów jest priorytetem naszego rządu” – mówiła.

Z kolei posłanka PiS Joanna Borowiak zwracała uwagę, że kiedy PiS obejmowało odpowiedzialność za państwo, najniższe świadczenie wynosiło 880,45 zł, a w 2021 r. będzie to 1250 zł. „Mamy 42 procent wzrostu najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów” – wskazała.

Borowiak zwróciła też uwagę, że świadczenie w ramach 13. emerytury zostało zagwarantowane ustawowo. Podała też wyliczenia, że na przestrzeni lat 2019-2021 w ramach 13. emerytury emeryci i renciści otrzymają 35,6 mld zł wsparcia. Dodała, że wsparcie dla emerytów i rencistów w latach 2019-2021 w ramach 13. i 14. emerytury będzie opiewać na 47 mld zł.

Rusecka zapowiedziała, że chciałaby, aby procedowanie dotyczące 14. emerytury zakończyło się na bieżącym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę.

Zgodnie z projektem pełną 14. emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc 14. emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Rząd szacuje, że 14. emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł.

14. emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – oraz w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk