GospodarkaPolitykaKonfederacja pomoże przedsiębiorcom. Mentzen zebrał na to już ponad 100 tys. zł

Paweł Skutecki19 stycznia, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Kongres Polskiego Biznesu pomoże prawnie przedsiębiorcom, którzy występują „przeciwko nielegalnym działaniom rządu” i wznawiają działalność gospodarczą, a Konfederacja przystąpi w Sejmie do walki o ustawę „antylockdownową” – zapowiedział prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki.

„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (20-21 stycznia – PAP) przedstawimy projekt ustawy antylockdownowej – o ogólnym otwarciu wszystkich działalności gospodarczych – lokali gastronomicznych, hoteli, stoków narciarskich, siłowni, klubów fitness i tak dalej” – zapowiedział Winnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że projekt „będzie zakładał zniesienie kar administracyjnych za otwarcie działalności gospodarczej”, a także „zniesienie przepisów mówiących, że naruszenie jakichkolwiek ograniczeń, nakazów i zakazów dotyczących działalności gospodarczej może pozbawić firmę pomocy publicznej”. „Chcemy zniesienia obowiązku zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielanej pomocy i umorzenia toczących się postępowań. Wreszcie chcemy, żeby zniesiono odmowę (udzielenia) pomocy publicznej za niestosowanie ograniczeń” – dodał.

Poselski projekt ustawy może wnieść grupa co najmniej 15 posłów. W kole Konfederacja jest 11 posłów. Winnicki zapowiedział więc, że Konfederacja będzie zabiegała u innych posłów o złożeniu podpisów pod projektem, a potem „postara się go przeforsować” przez Sejm.

„Jako Kongres Polskiego Biznesu apelujemy do zagrożonych przez państwo branż, żeby wreszcie masowo otwierali swoje działalności gospodarcze. To jest jedyna metoda na powstrzymanie tego nielegalnego lockdownu i na przywrócenie jakiejkolwiek normalności” – przekonywał prezes Kongresu, wiceprezes partii KORWiN Sławomir Mentzen.

Wiceprezes KPB, sekretarz Konfederacji i szef Rady Krajowej partii KORWiN Marcin Sypniewski zapewniał, że „przedsiębiorcy, którzy wznawiają działalność, którzy kończą z lockdownem, działają zgodnie z przepisami i absolutnie legalnie, bo to rząd działa nielegalnie”. „Rząd wydał nielegalny rozporządzenie, bezprawne sprzeczne z konstytucją, które nie broni się w sądach” – stwierdził.

Sypniewski ocenił, że „rząd potrafi tylko rozmawiać z wielkim i obcym kapitałem, a niestety tych najmniejszych, najsłabszych ma w poważaniu i traktuje z buta”. „Przedsiębiorcy obawiają się, że będą sami w starciu z aparatem państwa, że będą musieli w sądach skarżyć decyzje, że grożą im wysokie kary, że można im zabrać udzieloną pomoc, i nikt sam nie chce walczyć z państwem, które angażuje wszystkie siły przeciwko pospolitemu ruszeniu przedsiębiorców” – powiedział.

Zapewniał, że dzięki uruchomionej przez Kongres akcji pomocy prawnej, przedsiębiorcy uzyskają odpowiedzi na pytania „o ryzyko”, a także „w jaki sposób postępować w razie kontroli”. „Zapewniamy też wsparcie przy postępowaniu przed sanepidem, policją, jak również w ewentualnym postępowaniu sądowym” – zaznaczył wiceprezes Kongresu. Dodał, że można się zgłaszać poprzez m.in. profile Kongresu w mediach społecznościowych, czy za pośrednictwem liderów Konfederacji.

Sypniewski zadeklarował wsparcie prawne także dla tych osób, które „prowadzą działalność i doznały jakiejś represji ze strony państwa”. Wyjaśnił, że chodzi o przedsiębiorców, którzy np. otrzymali protokół z kontroli sanepidu, karę administracyjną, mandat, albo grozi im utrata subwencji udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju.

Mentzen poinformował, że w kilka dni na taką pomoc prawną dla przedsiębiorców, którzy otwierają biznes w trakcie lockdownu zebrał w publicznej „zrzutce” internetowej ponad 100 tys. zł. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − fourteen =