USA/CDC: ciężkie reakcje alergiczne na szczepionkę Covid-19 są 10 razy częstsze niż na szczepionkę przeciwko grypie

Karol Kwiatkowski18 stycznia, 20217 min

Opublikowane na początku stycznia badanie CDC wykazało, że osoby otrzymujące szczepionki przeciwko Covid-19 doświadczają wstrząsu anafilaktycznego 10 razy częściej w porównaniu ze szczepionką przeciw grypie. Według CDC anafilaksja to ciężka i zagrażająca życiu reakcja alergiczna, która może wystąpić po szczepieniu.

Wszytko wskazuje na to, że szczepionka przeciwko Covid-19 wywołuje ciężkie reakcje alergiczne ze znacznie wyższą częstotliwością niż inne szczepionki, chociaż reakcje te są nadal rzadkie – ogłosiło CDC (Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom).

CDC podało, że do tej pory było 21 przypadków anafilaksji – ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej, która występuje rzadko po szczepieniu – wśród prawie 1,9 miliona osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer.

Oznacza to, że około 11 osób na milion zaszczepionych prawdopodobnie doświadczy anafilaksji, czyli około 10 razy więcej niż w przypadku szczepionki przeciwko grypie.

Dr Nancy Messonnier, dyrektor National Center for Immunization and Respiratory Diseases w CDC, powiedziała dziennikarzom podczas konferencji, że szczepionki są bezpieczne, a ciężkie reakcje alergiczne nadal uważane są za rzadkie.

„Wskaźnik anafilaksji w przypadku szczepionek Covid-19 może wydawać się wysoki w porównaniu ze szczepionkami przeciw grypie, ale chcę was zapewnić, że jest to nadal rzadki wynik” – powiedziała Messonnier. Dodała, że ​​dane dotyczą zarówno szczepionek firmy Pfizer, jak i Moderna, które wykorzystują podobną technologię mRNA.

Rzecznik firmy Pfizer powiedział CNBC, że firma dostarcza „wyraźne” ostrzeżenie, że pomoc lekarska i nadzór powinny być łatwo dostępne dla kogoś „w przypadku rzadkiego zdarzenia anafilaktycznego po podaniu szczepionki”.

„Dokładnie monitorujemy wszystkie zgłoszenia sugerujące poważne reakcje alergiczne po szczepieniach i w razie potrzeby aktualizujemy ulotkę preparatu” – powiedział rzecznik.

Przedstawiciel Moderny nie był dostępny, aby odpowiedzieć na prośbę CNBC o komentarz.

Spośród 21 osób, które doświadczyły ciężkich reakcji alergicznych, aż 17 miało udokumentowaną historię alergii lub reakcji alergicznych. Badanie wykazało, że siedem z tych osób miało historię anafilaksji.

Większość z tych osób doświadczyła objawów w ciągu 15 minut po podaniu szczepionki, jednak anafilaksja może wystąpić nawet kilka godzin po zaszczepieniu – informuje CDC. Badanie wykazało, że spośród 20 osób, dla których dostępne były informacje uzupełniające, wszystkie wyzdrowiały lub zostały wypisane do domu.

„Oczywiście wszyscy mamy nadzieję, że jakakolwiek szczepionka nie wywoła żadnych działań niepożądanych, ale nawet przy 11 przypadkach na milion podanych dawek jest to bardzo bezpieczna szczepionka” – powiedział Messonnier. Dodała, że ​​trwają „olbrzymie wysiłki”, aby dokładnie określić, co jest przyczyną ciężkich reakcji alergicznych.

Według analizy CNBC danych zebranych przez Johns Hopkins University, koronawirus zabija średnio 2670 osób w Stanach Zjednoczonych każdego dnia, co czyni szczepionkę „propozycją o dobrej wartości” – powiedział Messonnier.

Zgodnie z tymczasowymi wytycznymi Komitetu Doradczego CDC ds. Praktyk Szczepień, ostatnio zaktualizowanym w grudniu, każdy powinien być obserwowany przez 15 minut po szczepieniu, aby upewnić się, że nie wystąpią u niego objawy. Osoby z historią anafilaksji powinny być obserwowane przez 30 minut – radziła komisja.

Komisja zasugerowała również, że osobom, u których wystąpiła wstrząs anafilaktyczny po pierwszej dawce, nie należy podawać drugiej dawki. Oba leki wymagają dwóch wstrzyknięć w odstępach kilkutygodniowych, aby uzyskać pełną skuteczność. Badanie CDC mówi, że każda placówka szczepień powinna mieć zaopatrzenie, takie jak adrenalina, do leczenia pacjentów, u których mogą rozwinąć się ciężkie reakcje alergiczne.

„Na szczęście wiemy, jak leczyć anafilaksję i wprowadziliśmy przepisy zapewniające, że w miejscach szczepień osoby podające szczepionkę są gotowe do leczenia anafilaksji” – powiedział Messonnier.

Źródło: CNBC

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk