PolskaZagranicaDworczyk: Kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek

Paweł Skutecki18 stycznia, 202112 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską – powiedział w poniedziałek w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko Covid19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł: „Teoretycznie moglibyśmy ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską”.

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: „Analizujemy takie możliwości”.

Jak podkreślił, „Niemcy złamały ten zapis umowy”. Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE. „Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana” – powiedział minister. „Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce” – dodał szef KPRM.

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że „w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób”. „Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej” – powiedział szef KPRM. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • jakub

    18 stycznia, 2021 at 9:32 am

    po co te preparaty, niepotrzebne dla tych poniżej 60 roku życia…i niebezpieczne dla tych powyżej 80 roku życia. Gdzie tu logika?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

nineteen − five =