Dworczyk: Kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek

Paweł Skutecki18 stycznia, 202113 min

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską – powiedział w poniedziałek w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko Covid19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł: „Teoretycznie moglibyśmy ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską”.

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: „Analizujemy takie możliwości”.

Jak podkreślił, „Niemcy złamały ten zapis umowy”. Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE. „Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana” – powiedział minister. „Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce” – dodał szef KPRM.

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że „w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób”. „Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej” – powiedział szef KPRM. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • jakub

    18 stycznia, 2021 at 9:32 am

    po co te preparaty, niepotrzebne dla tych poniżej 60 roku życia…i niebezpieczne dla tych powyżej 80 roku życia. Gdzie tu logika?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk