Rząd jest gotowy do odpowiedzi na każde pytanie opozycji ws szczepień

Karol Kwiatkowski16 stycznia, 202117 min

Termin dostawy szczepionki firmy Moderna był wyznaczony na IV kwartał 2021 r., gdyby to był I kwartał wzięlibyśmy je z pocałowaniem ręki – tak do uwag posłów KO odniósł się szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapewnił, że rząd jest gotowy do odpowiedzi na każde pytanie opozycji.

Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział w sobotę złożenie wniosku o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji rządu nt. szczepień dodając w uzasadnieniu, że „rząd zrezygnował z zamówienia 6 mln szczepionek firmy Moderna i potrzebne jest absolutne, pełne wyjaśnienie tej sprawy przez rządzących”.

„My tę sprawę już wyjaśnialiśmy” – powiedział Dworczyk odpowiadając na sobotnim briefingu prasowym na pytanie o tę zapowiedź KO. „Szczepionki Moderny, które były oferowane Polsce, miały jeden zasadniczy mankament. Otóż, termin ich dostawy był wyznaczony na czwarty kwartał 2021 r. My do końca czwartego kwartału 2021 r. będziemy mieli w Polsce – zgodnie z deklaracjami producentów – około 60 mln szczepionek. Gdyby te szczepionki firmy Moderna były dostarczone w pierwszym kwartale – to byśmy wzięli je z pocałowaniem ręki” – powiedział Dworczyk.

Ocenił, że „w przypadku takiej oferty, którą Polska miała złożoną, zakup dodatkowych kilku milionów szczepionek powyżej tych 60 mln nie miał sensu”. „Oczywiście jesteśmy gotowi do przedstawienia pełnej informacji” – zadeklarował szef KPRM.

„Nam zresztą bardzo zależy, żeby ten proces szczepień był transparentny. Namawiam, żeby korzystać z dashboardu, który został uruchomiony na stronie: gov.pl/szczepimysie/rcb” – podkreślił dodając, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa „prowadzi stronę informującą bardzo precyzyjnie, kto się szczepi, z podziałem na wiek, płeć, z podziałem geograficznym”.

„Bardzo chętnie opowiemy o tym, bardzo chętnie opowiemy o wszystkich procesach. Na każde pytanie ze strony opozycji jesteśmy gotowi, żeby odpowiedzieć, bo uważamy, że Narodowy Program Szczepień jest to program ponad podziałami” – zapewnił.

Szef KPRM zaznaczył, że rząd „nie jest gotowy skorzystać z każdego pomysłu”. „Pan marszałek Senatu (Tomasz) Grodzki i inni politycy namawiali, żeby szczepić wszystkim, co przyjeżdża do Polski i jak najszybciej – nie skorzystaliśmy z tej rady. Dzisiejsza sytuacja pokazuje, że była to słuszna decyzja, ponieważ dzisiaj kraje, które szczepiły wszystkimi szczepionkami, które przyjechały do nich z firmy Pfizer, jak np. Dania czy inne kraje mają poważny problem, jak będzie ze szczepieniem drugiej dawki” – mówił nawiązując do ogłoszonego przez koncern Pfizer tymczasowego zmniejszenia dostaw szczepionek do krajów europejskich.

„My tego problemu nie mamy, bo od początku kierowaliśmy się zasadą, że bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze – i dlatego odkładaliśmy od początku połowę szczepionek na wykonanie drugiego zastrzyku, drugiego szczepienia” – podkreślił Dworczyk.

Według piątkowej zapowiedzi władz Pfizera, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld – to o 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec „wahaniom”. Powodem jest konieczność wprowadzenia modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

W piątek Dworczyk poinformował w TVN 24, że w najbliższy poniedziałek otrzymamy o 40 proc. mniej szczepionek od firmy Pfizer, zmniejszone ilości będą dostarczane przez 3-4 tygodnie, potem będą zwiększone dostawy.

W sobotę Dworczyk przekazał, że w przyszłym tygodniu zgodnie z planem 50 tys. dawek szczepionki trafi do punktów na drugie szczepienia w grupie 0, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów; wstrzymany natomiast będzie transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy 0. W szpitalach węzłowych szczepiony jest personel medyczny i niemedyczny ochrony zdrowia. (PAP)

autorzy: Grzegorz Janikowski, Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    16 stycznia, 2021 at 8:54 pm

    Biedny debilny Judenrat całą noc wkuwał odpowiedzi a tu, q..wa, nikt o nic nie pyta! Jak to kiedyś powiedział Belka – „wszyscy wszystko wiedzą”, więc po co pytać. Po prostu spie..cie!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk