ZagranicaPolski Himalaizm Zimowy – Maciej Pawlikowski: Szerpom się to po prostu należało

Magdalena Targańska16 stycznia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

„Cieszę się, że ktoś wreszcie zdobył tę górę zimą i że to właśnie Szerpowie” – powiedział PAP Maciej Pawlikowski, uczestnik m.in siedmiu wypraw zimowych na ośmiotysięczniki, po tym gdy grupa Nepalczyków dotarła w sobotę na szczyt K2, jedynego na świecie ośmiotysięcznika dotąd niezdobytego zimą.

„Dobrze, że ten horror wreszcie się skończył, a według mnie to Szerpowie byli do tego najbardziej predysponowani i w doskonałej kondycji. Dobrze też, że oni to zrobili, bo w końcu im się coś z tego dorobku zimowego należało” – ocenił Pawlikowski.

Wybitny himalaista, międzynarodowy przewodnik wysokogórski, instruktor taternictwa i ratownik TOPR dodał, że od lat wręcz drażniło go krążące w środowisku hasło „K2 dla Polaków”.

„Powtarzam od wielu, wielu lat – wcale nie musi być dla Polaków. Mało tego – lansowanie tego było dla mnie wręcz nadużyciem, stąd radość, że to właśnie Szerpowie przejdą do historii” – podsumował krótko Pawlikowski, który dwukrotnie uczestniczył w zimowej wyprawie na K2 (1987/88 i 2002/03), dokonał też m.in pierwszych wejść zimowych na Cho Oyu (z Maciejem Berbeką) oraz Peak 29 (z Ryszardem Gajewskim).(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 + fifteen =