Pfizer: chcemy dostarczyć więcej dawek szczepionki, niż pierwotnie zakładano na 2021

Magdalena Targańska15 stycznia, 20213 min

Zmiany w dostawach szczepionki podyktowane są zwiększaniem mocy produkcyjnych; chcemy dostarczyć w 2021 r. więcej szczepionek, niż pierwotnie zakładano – napisał Pfizer w oświadczeniu udostępnionym PAP w piątek.

Firma Pfizer, która odpowiada za dostarczenie części szczepionek do Polski chwilowo zmniejszy dostawy do Europy.

„Pfizer dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć więcej dawek, niż pierwotnie zakładano na ten rok – nowy cel to 2 mld dawek w 2021 roku. To znacząca zmiana pierwotnej prognozy na 2021 r., która wynosiła 1,3 mld dawek” – zaznaczyła firma

„W ramach działań niezbędnych do zwiększania mocy produkcyjnych, musimy odpowiednio zmodyfikować proces produkcji i dostosować nasz zakład, co będzie wymagało uzyskania dodatkowych zezwoleń. Chociaż będzie to miało przejściowy wpływ na dostawy realizowane na przełomie stycznia i lutego, spowoduje znaczne zwiększenie liczby dawek dostępnych dla pacjentów pod koniec lutego i w marcu” – podkreśla firma.

Z tej przyczyny – jak wyjaśniono – w najbliższym czasie mogą wystąpić przejściowe zmiany dotyczące zamówień oraz dostaw z zakładu w Puurs w Belgii, tak aby szybko umożliwić zwiększenie wielkości produkcji.

„Realizujemy plan sprawiedliwego rozdysponowania naszej szczepionki, zgodnie z umowami zawartymi z rządami. Chcemy, żeby każdy kraj otrzymał dawki w zakontraktowanej liczbie w okresie obowiązywania umowy, choć szacowane liczby dawek dostarczanych w poszczególnych kwartałach mogą wymagać korekty” – przekazał Pfizer.

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki – Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 – od Moderny. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk