PolskaProf. Gut: każdy wzrost aktywności będzie łączył się ze wzrostem zachorowań

Karol Kwiatkowski12 stycznia, 202134 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dopóki nie zostanie zaszczepione przeciw COVID-19 80 proc. populacji, każdy wzrost aktywności będzie łączył się z pewnym wzrostem zachorowań – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Kancelaria premiera poinformował w poniedziałek, że od 18 stycznia utrzymane zostaną wszystkie z dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Obostrzenia te mają być utrzymane do 31 stycznia.

Prof. Gut, odnosząc się do decyzji rządu, zwrócił uwagę, że system nauki zakłada bezpośredni kontakt ucznia z nauczycielem. „Pojawia się problem, jak prowadzić naukę zdalną, czy odpowiadają za nią rodzice czy nauczyciele. Okres nauki w klasach 1-3, to czas, kiedy człowiek +uczy się uczyć+” – zauważył wirusolog.

W jego ocenie, decyzja o powrocie uczniów klas I-III do szkół była trudną, bo poziom zakażeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Według wirusologa, z decyzją o ostatecznym powrocie do tradycyjnego nauczania należy poczekać do momentu zakończenia badań na obecność koronawirusa wśród nauczycieli. „Jeśli w tym środowisku wyjdzie duże ryzyko, można decyzję zmienić” – stwierdził wirusolog.

Dodał, że z punktu widzenia epidemiologii, należałoby wszystkich obywateli zamknąć na trzy tygodnie w domach, bez możliwości wychodzenia z nich. „Ale konsekwencje takiej decyzje będą oczywiste – od zawalenia się wszystkich innych dziedzin ochrony zdrowia, po krach gospodarczy” – zaznaczył.

Ocenił, że podejmowanie decyzji o zdejmowaniu bądź zaostrzaniu obostrzeń jest „próbą równoważenia wszystkich sprzecznych tendencji”. „Sytuacja wygląda źle. Po dość wyraźnym spadku zakażeń, wszystko się zatrzymało. Sytuacja ustabilizowała się na wysokim poziomie nowych przypadków” – ocenił.

Jak zaznaczył, dopóki nie zostanie zaszczepione 80 proc. populacji, to każdy wzrost aktywności będzie łączył się z pewnym wzrostem zachorowań.

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń.

Ponadto wciąż – do końca stycznia – obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw.

Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie.

Zamknięte pozostają boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie. Po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 komentarze

 • Leszek

  12 stycznia, 2021 at 8:16 am

  Zamknijcie go wreszcie!

  Odpowiedz

 • Johnfox

  12 stycznia, 2021 at 8:23 am

  STOP propagandzie!
  Panie Gut, skończ pan z tą propagandą medyczno – politycznej ściemy, bo pan też nie unikniesz przeznaczenia i skończysz na politycznym śmietniku. Jeden litr wody morskiej może zawierać nawet 100 mld wirusów. Gdyby były tak groźne, jak wmawia nam się odnośnie Sars-CoV-2, nie mielibyśmy szans na przetrwanie.

  Odpowiedz

 • Marcin

  12 stycznia, 2021 at 9:16 am

  Horba i Gut
  Zacietrzewieni starcy….
  Niech odejdą w niebyt z własnej woli bo społeczeństwo innaczej ich rozliczy!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × jeden =