Góralskie Veto. Otworzą biznes po 17 stycznia bez względu na obostrzenia

Karol Kwiatkowski12 stycznia, 202123 min

Wielu polskich przedsiębiorców, nie tylko z Podhala, w tym przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz narciarskiej, zamierza mimo lockdownu prowadzić normalnie działalność gospodarczą po 17 stycznia. Oddolna inicjatywa Góralskie Veto zrzesza już kilkuset przedsiębiorców. 

W poniedziałek wieczorem w symboliczny sposób w wielu miejscach Podhala zostały odpalone pochodnie, tworząc literę V, jak veto. Zapowiadał to wcześniej inicjator ruchu Góralskie Veto, Sebastian Pitoń.

– Panie premierze Gowin, chcieliśmy panu bardzo podziękować, że przyznał panu jakieś grosze samorządom. Pozbyliśmy się złudzeń, że ma pan jakiekolwiek dobre intencje, a może i nie, bo ten krok spowoduje, że ludzie się na pewno zbuntują – mówił w poniedziałek inicjator akcji Góralskie Veto Sebastian Pitoń i zapowiedział, że w czwartek odbędzie się konferencja prasowa, na której zostanie ogłoszone otwarcie działalności gospodarczych w górskich miejscowościach turystycznych.

– Jest to ostatni moment, żebyśmy mogli tej polityce rządu, która nas po prostu wykończy, powiedzieć veto. To nieprzypadkowa analogia do liberum veto. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej chodziło o powstrzymanie tworzenia złego prawa, a my teraz też znaleźliśmy się w analogicznej sytuacji. Powołujemy się tu na dziedzictwo liberum veto, ponieważ jeden wolny człowiek także może być strażnikiem porządku prawnego – przekonywał kilka dni temu inicjator akcji.

– Mamy przygotowaną ochronę prawną, konsultujemy się z kilkoma kancelariami adwokackimi, ponieważ chcemy zapewnić bezpieczeństwo przedsiębiorcom, którzy wchodzą w naszą akcję zataczającą coraz szersze kręgi. Przedsiębiorcy są tak zdeterminowani, bo zdaję sobie sprawę, że nie przeżyją kolejnego miesiąca, w związku z tym nie mają wyjścia – wyjaśniał Pitoń.

Zakończmy to szaleństwo

– nawołuje Pitoń.

W ramach akcji Góralskie Veto zorganizowano szereg spotkań z przedsiębiorcami m.in. w Zakopanem, Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej. O akcji jest głośno w całej Polsce. Niewykluczone, że fala epidemicznego „nieposłuszeństwa” rozleje się na cały kraj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Johnfox

  12 stycznia, 2021 at 8:42 am

  Kryminaliści Morawiecki i Niedzielski nie mogą tworzyć prawa wedle własnego widzi mi się. !!!

  Reply

 • Marcin

  12 stycznia, 2021 at 9:20 am

  Brawo Górale!!!!!!
  Mam nadzieję że za waszym przykładem pójdzie cała Polska….
  Ktoś już czeka żeby wasze firmy za bezcen odkupić!!!!!
  NIE POZWÓLCIE NA TO!!!!!!!!!!!
  Życzę wam wszystkiego co najlepsze!!!!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk