PolskaSprawdzili budynki z wielkiej płyty. Wciąż są bezpieczne

Paweł Skutecki10 stycznia, 202116 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu zbadał w ub. roku stan techniczny co dziesiątego wielkopłytowego bloku w mieście. Wszystkie sprawdzone budynki mogą być w dalszym ciągu bezpiecznie eksploatowane – podał poznański magistrat.

W komunikacie poznańskiego magistratu poinformowano, że w stolicy Wielkopolski jest ponad 500 budynków mieszkalnych wybudowanych w technologii wielkopłytowej. Mieszka w nich około 200 tys. osób. W 2020 r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowalnego (PINB) w Poznaniu skontrolował stan techniczny łącznie 54 obiektów powstałych w latach 70., 80. i 90. XX wieku.

Jak wskazano w komunikacie spośród 54 obiektów, stan techniczny 48 budynków oceniono jako zadowalający, a w przypadku sześciu jako dobry. „Tylko cztery nie zostały jeszcze ocieplone, a pięć przeszło jedynie częściową termoizolację, na przykład ocieplono tylko ściany szczytowe” – podano.

Wśród nieprawidłowości wykrytych podczas okresowych kontroli stanu technicznego budynków wymieniono m.in. zły stan techniczny: ścian zewnętrznych w budynkach niepoddanych termoizolacji, a także ocieplenia ścian zewnętrznych oraz płyt balkonowych, w których występują ubytki betonu, spękania posadzki, łuszcząca się farba i rdzawe zacieki.

Wskazano także na problem zbyt małej wysokość balustrad balkonowych – poniżej wymaganych 110 cm. Wykryto również pęknięcia i rysy na łączeniach prefabrykatów, brak wypełnień uszczelniających pomiędzy płytami prefabrykowanymi i zarysowania wzdłuż styków płyt prefabrykowanych.

„Ważne jest jednak, że w każdym spośród 54 skontrolowanych przez nadzór budowlany budynków stwierdzono możliwość dalszej bezpiecznej eksploatacji” – podkreślił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu Paweł Łukaszewski.

Jak podkreślono w komunikacie magistratu newralgicznym elementem budynków z wielkiej płyty są ich ściany zewnętrzne. „Chodzi głównie o zagrożenie wynikające ze stanu technicznego połączeń płyt tworzących te ściany. Elementy, składające się z warstwy konstrukcyjnej, izolacyjnej i fakturowej, połączone są stalowymi łącznikami – wieszakami. Przyczyną obaw dotyczących stanu technicznego wieszaków jest przede wszystkim, zła na ogół jakość stali, z której je wykonano, ich niewłaściwe zakotwienie czy wręcz brak wymaganej liczby wieszaków” – wyjaśniono.

Paweł Łukaszewski przyznał, że w protokołach z okresowych kontroli stanu technicznego inspektorzy budowalni nie znaleźli żadnych informacji o wynikach badań dotyczących stanu i poprawności wykonania łączników, ani o dokonanych wzmocnieniach połączeń poszczególnych warstw płyt.

„Wiedza dotycząca słabych stron trójwarstwowych płyt ściennych, w szczególności w odniesieniu do jakości zastosowanych wyrobów i wykonawstwa, powinna być wskazówką dla zarządców tego typu budynków, wręcz obligującą ich do zlecania ekspertyz stanu technicznego stalowych wieszaków” – zaznaczył Łukaszewski.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że w tym roku kontrolerzy wystąpią do poznańskich zarządców budynków zrealizowanych w wielkopłytowej technologii z dwoma dodatkowymi pytaniami.

„Interesuje nas to, czy w obiektach wykonano badania dotyczące sprawdzenia stanu technicznego złączy występujących w budynkach oraz czy przed termoizolacją badano prawidłowość wykonania i jakość stalowych wieszaków, na których oparte są fakturowe, zewnętrzne warstwy ścian. Otrzymane odpowiedzi wyznaczą kolejne działania w zakresie wzmacniania elementów tworzących budynki zrealizowane w wielkopłytowej technologii” – wyjaśnił Łukaszewski.

Według danych podanych przez poznański magistrat w całym kraju w ok. 60 tys. budynkach wykonanych w technologii wielkopłytowej mieszka ok. 12 mln ludzi.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • zdzicho

    10 stycznia, 2021 at 6:35 pm

    Pamiętam, że łączniki pomiędzy elementami spawali wtedy mistrzowie spawalnictwa i są one wieczne.

    Nie.. zaraz, spawali je mistrzowie stachanowcy spawalnictwa… no to może być różnie, bo nieraz to tylko cyknięcia elektrodą były..

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − 9 =