ZagranicaSzczepionki jak krew zarażona HIV. Twitter usuwa wpis ajatollaha Chameneia

Paweł Skutecki9 stycznia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Twitter usunął w sobotę wiadomość najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia, mówiącą o tym, że nie można ufać amerykańskim i brytyjskim szczepionkom na koronawirusa. Portal społecznościowy wyjaśnił, że wpis był niezgodny z jego zasadami.

„Zabrania się importowania szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Absolutnie nie możemy im ufać” – napisał w piątek Chamenei po angielsku na swoim koncie na Twitterze. „Niewykluczone, że chcą zakazić inne narody” – można było przeczytać w wiadomości, zawierającej fragment przemówienia telewizyjnego.

„Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z francuską krwią zakażoną wirusem HIV, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania” – przekonywał irański przywódca, odnosząc się do sprawy zakażonej krwi we Francji w następstwie transfuzji w latach 1980-1990.

Następnie Twitter usunął ten post. „Ten tweet nie jest już dostępny, ponieważ złamał zasady Twittera” – głosi wiadomość na twitterowym koncie Chameneia.

Rzecznik portalu przekazał następnie w sobotę, że wpis „wyraźnie naruszył politykę (Twittera) dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o Covid-19”.

W grudniu Twitter ogłosił środki mające na celu zwalczanie potencjalnych „fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji” o szczepionkach przeciwko koronawirusowi.

„Właściciel konta będzie musiał usunąć tweeta naruszającego zasady, aby odzyskać dostęp do swojego konta” – wyjaśnił rzecznik.

Iran zakazał szczepionek firm Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca-Oxford, które zostały wprowadzone lub mają zostać wprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich tygodniach Iran skarżył się, że nie może kupować szczepionek na Covid-19 za granicą z powodu sankcji USA, które według Teheranu blokują transakcje w momencie płatności.

W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą od wybuchu pandemii licencję na szczepionkę Pfizer-BioNTech, umożliwiając jej szybkie zastosowanie przez kraje na całym świecie.

Iran jest krajem najbardziej na Bliskim Wschodzie dotkniętym pandemią koronawirusa. Według oficjalnych statystyk do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 1,28 mln osób, a ponad 56,1 tys. zmarło. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − 10 =