KomentarzeOciepa: Jak prawica może odzyskać poparcie młodych?

Paweł Skutecki30 grudnia, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prawica powinna sobie odpowiedzieć na pytanie, jak odzyskać poparcie młodych – powiedział PAP wiceprezes Porozumienia, wiceszef MON Marcin Ociepa. Zapowiedział, że jego formacja będzie organizowała kluby dyskusyjne, by rozmawiać m.in. o wyzwaniach stojących przed prawicą w Polsce.

W środę w „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł Ociepy pt. „Prawica (od)nowa. 10 przykazań”. Polityk przekonywał w nim, że „w nowym roku należy dokonać zwrotu do młodych”. W tym kontekście wymienił 10 punktów – wolność, odpowiedzialność, moralność, solidarność, przedsiębiorczość, innowacyjność, europejskość, polskość, samorządność i młodość – na które powinna postawić prawica. „Rok 2021 musi być dla polskiej prawicy rokiem odnowy. Najwyższy czas nadać nową formę naszym tradycyjnym pryncypiom, które od wieków inspirowały postęp ludzkości” – czytamy w artykule.

Jak wskazywał polityk Porozumienia, „prawica będzie atrakcyjna dopóty, dopóki będzie uosobieniem wolności”. „Dlaczego +nasza+ prawicowa wolność jest lepsza od wolności +róbta co chceta+ i +aborcja jest okej+ lewicy? Bo jest bardziej ambitna, poprzez bezwzględne powiązanie z pojęciem odpowiedzialności” – czytamy. Jego zdaniem, „tak jak prawica słusznie kojarzy się z walką z przestępczością i korupcją, tak powinna zacząć kojarzyć się z bezwzględną walką z pedofilią oraz przemocą domową”.

„Odpowiedzialność powinna nas także mobilizować do odzyskania dla prawicy agendy ekologicznej zielonego konserwatyzmu. Zdrowie człowieka, a także dbałość o zwierzęta, w tym ich ochrona przed cierpieniem, to imperatyw moralny wypływający z naszej chrześcijańskiej tradycji” – napisał wiceprezes Porozumienia.

W rozmowie z PAP Ociepa pokreślił, że środowy artykuł jest „swego rodzaju manifestem politycznym”, który przypomina o fundamentalnych wartościach mających przyświecać prawicy oraz o wyzwaniach stojących przed Zjednoczoną Prawicą.

Ociepa zwrócił uwagę na badania, z których wynika, że „wysokie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy jest przede wszystkim zasługą najstarszych grup wiekowych”. „Co bardzo cenimy, ale przyszłościowo musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak odzyskać poparcie, nie mówię tylko najmłodszych, ale osób z pokolenia 20-30 plus, którzy są beneficjentami przecież tych największych programów prorodzinnych, bo to są najczęściej młodzi rodzice, którzy zdecydowali się na dzieci” – tłumaczył. Stwierdził, że kwestie takie jak na przykład ochrona środowiska, klimatu są kojarzone z lewicą, a „prawica ma to także w swojej agendzie”.

Pytany, jakie konkretne działania zamierza podjąć, by to zmienić, odparł: „Chcemy przekuwać te poszczególne punkty (…) w program, będziemy organizować wokół tych haseł kluby dyskusyjne w całej Polsce, (…) żeby z tego wyłonił się pewien program, który będziemy później prezentować”. Jak dodał, Porozumienie zamierza przekonywać partnerów koalicyjnych do tez zawartych w jego środowym tekście. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 4 =