ZagranicaWatykan: Szczepionki są konieczne i muszą być dostępne dla wszystkich

Paweł Skutecki29 grudnia, 202013 min

Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich – to główne tezy dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonego we wtorek.

W 20-punktowym dokumencie położono nacisk na niezbędną rolę szczepionki w pokonaniu pandemii i zapewnieniu ochrony zdrowia wszystkich.Przypomina się, że papież Franciszek zwracał uwagę na to, że szczepionki muszą być dostępne dla wszystkich.

W publikacji mowa jest o tym, że zasady „sprawiedliwości, solidarności i włączania powinny leżeć u podstaw każdej specyficznej i konkretnej interwencji w odpowiedzi na pandemię”.

Przywołując niedawne słowa papieża, który w orędziu na Boże Narodzenie przestrzegał przed „nacjonalizmem” w podejściu do kwestii szczepionki, Watykan zaapelował do rządzących, by nie ulegali tej pokusie. Wezwał też do zapewnienia równych i sprawiedliwych dostaw preparatu, dając pierwszeństwo tym, którzy najbardziej go potrzebują.

Jest też wezwanie do współpracy, a nie do rywalizacji.

Kierujący komisją do spraw pandemii kardynał Peter K. A. Turkson oświadczył: „Jesteśmy wdzięczni wspólnocie naukowej za opracowanie szczepionki w rekordowym tempie. Teraz naszym zadaniem jest to, by zagwarantować, aby była dostępna dla wszystkich, zwłaszcza dla najsłabszych”.

„To kwestia sprawiedliwości” – dodał cytowany w komunikacie Watykanu kardynał, który jest prefektem dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

„Musimy raz na zawsze pokazać, że jesteśmy jedną rodziną ludzką” – oznajmił.

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia powiedział zaś, że pandemia ukazała wzajemne więzi łączące całą ludzkość.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • zdzicho

    30 grudnia, 2020 at 8:51 am

    Aż chce się siarczyści skomentować – NO JA PIERDOLĘ!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć + 16 =