PolskaSanepid w grudniu przeprowadził 35 tysięcy kontroli

Paweł Skutecki28 grudnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Sanepid przeprowadził w grudniu ponad 35 tys. kontroli m.in. w placówkach handlowych i usługowych pod kątem przestrzegania przepisów epidemiologicznych – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik GIS Jan Bondar. Łączna kwota kar od początku pandemii wyniosła ponad 24 mln zł – dodał.

Rzecznik GIS Jan Bondar powiedział PAP, że równie intensywne kontrole będą prowadzone w najbliższych dniach i w styczniu. Podobnie jak w grudniu sanepid będzie je przeprowadzał wspólnie z policją.

„W grudniu kontroli było ponad 35 tysięcy” – powiedział Bondar. Jak wyjaśnił rzecznik GIS, pod kątem przestrzegania obostrzeń epidemicznych kontrolowano głównie galerie handlowe i stoki narciarskie.

Od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. wprowadzono dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Takie obostrzenia rząd uzasadnił walką z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W centrach handlowych część punktów będzie jednak otwarta.

„Wszystkie punkty, których działalność jest dopuszczona będą kontrolowane również w kolejnych dniach. Będziemy też kontrolować hotele – w nich mogą przebywać określone grupy osób” – dodał.

Bondar przestrzegł przed próbami naciągania prawa, bo może – jak zaznaczył – się to wiązać z surowymi karami – kary dotyczące ograniczenia działalności gospodarczej wynoszą od 10 do 30 tys. zł. „Od początku pandemii łączna kwota kar wystawiona przez sanepid wyniosła ponad 24 mln zł” – podkreślił Bondar.

Bondar poinformował również, że kontrole sanepidu sprawdzają też kwestie przestrzegania reżimu sanitarnego.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście − trzynaście =