PolskaHorban: Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni

Paweł Skutecki28 grudnia, 202022 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni – podkreślił główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Według niego, szczepionka na koronawirusa działa również na nowy szczep wirusa z Wielkiej Brytanii.

Prof. Horban odnosi się do pytań dotyczących szczepień przeciwko koronawirusowi w krótkich filmach, które kancelaria premiera opublikowała na Twitterze w poniedziałek.

Na pytanie, „czy zaszczepieni będą dalej zarażali”, profesor odpowiedział przecząco. „Nie, z założenia osoby, które szczepimy nie zarażają, bo powinny być zdrowe. Ponieważ jednak nie sprawdzamy, czy człowiek jest z tym momencie +nosicielem wirusa+, czy nie (jest), to nie. Istotą szczepienia jest wytworzenie takiego poziomu odporności, żeby człowiek nie był zarażony. W związku z tym należy odpowiedzieć krótko i zwięźle: nie – nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni” – podkreślił.

Prof. Horban odpowiedział twierdząco na pytanie, „czy szczepionka działa również na nowy szczep wirusa z Wielkiej Brytanii?”.

„Znaczy, to nie jest tak do końca nowy szczep (ten, który pokazał się w Wielkiej Brytanii), ale powiedzmy, że na tego mutanta, który w tej chwili się pokazał, wydaje się, że ta szczepionka powinna działać; dlatego, że ona jest zrobiona w taki sposób, że zabezpiecza przed pojawieniem się możliwych mutantów, jako że ona wywołuje odpowiedź immunologiczną przeciwko wielu antygenom wirusa, nie tylko przeciwko jednemu” – powiedział. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 komentarze

 • Horban

  29 grudnia, 2020 at 12:02 am

  cuda

  Odpowiedz

 • twój stary

  29 grudnia, 2020 at 4:12 pm

  tęgi mózg hohoho.. . najgorsi są ci zdrowi – mordercy staruszków. bezobjawowe życie.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × cztery =