Niedzielski: Agencja Badań Medycznych rozpoczęła badania dot. zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19

Karol Kwiatkowski26 grudnia, 202013 min

Agencja Badań Medycznych rozpoczęła już badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 – poinformował niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski został zapytany na konferencji prasowej 15 grudnia o zastosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19.

Minister przypominał, że amantadyna to lek, który w swoich zaleceniach jest przewidziany do leczenia choroby Parkinsona. Podkreślił, że tylko w tym zakresie amantadyna jest dopuszczona na polskim rynku.

„Sygnały, które do nas napływały o wykorzystaniu amantadyny w innych celach skłoniły nas do przyjrzenia się zagadnieniu, czy ona w jakikolwiek sposób skutecznie może poradzić sobie z koronawirusem. Dlatego ponad miesiąc temu zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby dokonała przeglądu światowej literatury, by w oparciu o dowody i obiektywne badania naukowe mogła wydać rekomendacje, czy ten środek może być również stosowany w procesie terapeutycznym COVID-19” – mówił szef resortu zdrowia.

Niestety – podkreślił minister – nie ma takiej literatury. „Są raptem trzy pozycje badań naukowych, które prezentują bardzo niepełne dowody, populacja nigdy nie była kompleksowo objęta badaniem i dlatego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała rekomendację o niestosowaniu, o braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny” – stwierdził Niedzielski.

Przekazał, że niezależnie od tej rekomendacji poprosił Agencję Badań Medycznych o przeprowadzenie badania klinicznego. Jak mówił, Agencja Badań Medycznych w najbliższym czasie będzie zlecała wykonanie takich badań w dwóch ośrodkach. „W zasadzie ten proces już się rozpoczął” – dodał minister.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Marek

    26 grudnia, 2020 at 7:25 pm

    Kłamca i oszust z Niedzielskiego!! Miały być 2 niezależne instytucje badające lek ale niestety z jednej instytucji zrezygnowali i została tylko ta (nie)zależna od ministra! Ciekawe jaki będzie wynik ” badań”?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk