ZagranicaUniwersytet św. Tomasza w Houston od jesieni zaoferuje polonistykę

Karol Kwiatkowski25 grudnia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prywatny katolicki Uniwersytet św. Tomasza w Houston ogłosił, że od jesieni 2021 roku na studiach licencjackich będzie można studiować polonistykę w ramach tzw. kierunku pobocznego („minor”).

Na „minor” składać się będzie m.in. wprowadzenie do polskiej kultury, historia Polski w XX wieku oraz nauka języka polskiego. Kursy te prowadzone będą online. Do listy tych przedmiotów uniwersytet zamierza dodać kursy poświęcone sztuce, filmowi, literaturze oraz polityce.

Na stronie katolickiej uczelni czytamy, że nowy kierunek opiera się na udanym programie dla studentów studiów licencjackich i magisterskich z USA, którzy podążają w Polsce śladami św. Jana Pawła II, poznając jego życie i dziedzictwo. Stanowi także uzupełnienie rozpoczętego niedawno programu studiów poświęconego badaniu życia i myśli św. Jana Pawła II w kontekście polskiej historii i kultury.

W Stanach Zjednoczonych żyje 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia, a w samym Houston ich liczba szacowana jest na 80 tysięcy. Dwa lata temu Polska otworzyła w Houston konsulat.

„Biorąc pod uwagę obecność tak wielu osób polskiego pochodzenia w Houston i w całym Teksasie oraz rosnące znaczenie Polski jako gospodarczego i strategicznego sojusznika Stanów Zjednoczonych, nadszedł czas, by uruchomić program polonistyki na Uniwersytecie Świętego Tomasza” – powiedział doktor John Hittinger, dyrektor Instytutu świętego Jana Pawała II. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiem + 1 =