Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej

Karol Kwiatkowski24 grudnia, 20203 min

Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie – poinformował w czwartek po południu brytyjski premier Boris Johnson.

Umowa, która liczy około 2000 stron, musi zostać jeszcze ratyfikowana przez obie strony.

Okres przejściowy po brexicie upływa wraz z końcem bieżącego roku. Formalnie Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia tego roku.

„Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami” – napisano oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Wskazano, że Wielka Brytania nie będzie już związana przepisami UE ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zapewniono żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone. „Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2021 r. będziemy mieli pełną niezależność polityczną i gospodarczą” – podkreślono.

Porozumienie jest uczciwe i zrównoważone – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w czwartek, po ogłoszeniu porozumienia ws. umowy handlowej między UE i Wielką Brytanią, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie

To była długa i kręta droga, ale osiągnęliśmy dobre porozumienie – przekazała von der Leyen. Dodała, że biorąc pod uwagę stawkę tych negocjacji, warto było walczyć o to porozumienie, chociaż rozmowy były bardzo trudne.

„Wspólnie możemy osiągnąć więcej niż osobno” – zapewniła szefowa Komisji Europejskiej.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk