WiadomościEkspert: Boże Narodzenie nie zniknie, jeśli raz spędzimy święta inaczej

Karol Kwiatkowski24 grudnia, 202015 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Boże Narodzenie nie zniknie, jeśli raz spędzimy święta inaczej – podkreślił w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak mówił, „to od nas, od naszego zachowania w tym czasie zależy, czy po świętach nastąpi kolejny wzrost zakażeń”.

„Koronawirus postawił nas wszystkich w obliczu kryzysu gospodarczego, kryzysu zdrowotnego i tylko dzięki mobilizacji nasz wszystkich, ale też i pewnych wyrzeczeń, uda nam się go pokonać” – zaznaczył ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

„W walce z koronawirusem ważne jest myślenie w perspektywie długoterminowej. Od miesięcy nosimy maseczki, częściej myjemy i dezynfekujemy ręce, ograniczyliśmy kontakty bezpośrednie. Wiemy doskonale, że takie wirusy jak SARS-CoV-2 z łatwością wykorzystują sytuacje spotkań towarzyskich. Okres jesienny przyniósł wzrost zakażeń m.in. właśnie dlatego, że więcej czasu spędzaliśmy w przestrzeniach zamkniętych spotykając się z bliskimi, przyjaciółmi – a podczas tych spotkań zalecenia sanitarne są na ogół lekceważone. Jeżeli więc nie wyciągniemy z tego lekcji – to może nas czekać kolejny wzrost zakażeń, hospitalizacji i zgonów” – dodał.

Ekspert wskazał, że „jesteśmy na ostatniej prostej” przed rozpoczęciem programu szczepień, który w istotny sposób wpłynie na kontrolę pandemii. Dodał jednak, że zanim program szczepień ruszy czeka nas trudny czas świąt Bożego Narodzenia – trudny, bo od zawsze kojarzony z licznymi i długimi spotkaniami z rodziną.

„Boże Narodzenie nie zniknie, jeśli raz spędzimy święta inaczej. Pandemia COVID-19 to wydarzenie szczególne – nie można bagatelizować tego zagrożenia. To od nas, od naszego zachowania w tym czasie zależy, czy po świętach nastąpi kolejny wzrost zakażeń. Z mojej perspektywy wybór jest prosty – nie po to przez ostatnie miesiące poświęciłem tak wiele energii by chronić siebie i tym samym innych przed zakażeniem, by w imię tradycji teraz to wszystko zmarnować. Sytuacja jest trudna i dla każdego z nas nie będą to łatwe święta” – zaznaczył.

Rzymski wskazał, że aby zminimalizować ryzyko zakażenia, szczególnie u osób z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, warto nie tylko ograniczać bezpośrednie spotkania, ale i rozważyć np. spotkania za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

„Warto też np. przeorganizować model tegorocznych spotkań bożonarodzeniowych na spotkania na zewnątrz – jeśli jest taka możliwość. Będą to wtedy oczywiście spotkania krótsze, ze względu na temperatury, ale można się będzie przynajmniej zobaczyć – w maseczkach – i symbolicznie te święta spędzić przy kawie np. z termosu, albo przy jakimś kawałku ciasta” – wskazał.

„Sytuacja jest wyjątkowa i powinniśmy wziąć naprawdę poważnie pod uwagę nie tylko kwestie swojego zdrowia, ale też zdrowia swoich bliskich, w tym seniorów, osób z grupy z podwyższonego ryzyka. To jest kwestia odpowiedzialności społecznej. Od naszego zachowania naprawdę wiele zależy” – podkreślił ekspert. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Różaniec

    24 grudnia, 2020 at 12:54 pm

    Do eksperta Boże Narodzenie nie zniknie ale nie wiemy kiedy my znikniemy tj. Odejdziemy z tego świata. Więc przezyjmy to Święto w trosce o swego ducha by Pan Jezus narodził się w naszych sercach

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

6 + 15 =