GospodarkaW nowej polityce rolnej kluczowe wsparcie dla małych gospodarstw

Karol Kwiatkowski22 grudnia, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W nowej polityce rolnej kluczowe będzie wsparcie dla małych gospodarstw i unowocześnienie rolnictwa, ponadto będzie kontynuowane wsparcie dla młodych rolników, małego przetwórstwa, a także tworzenia grup i organizacji producentów – zapowiedział we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Podczas konferencji prasowej minister przedstawił rekomendacje do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zapowiedział szczególny nacisk na wsparcie dla małych gospodarstw rolnych i unowocześnienie rolnictwa, by mogło konkurować z rolnictwem europejskim. „Chcemy, żeby to rolnictwo było nowoczesne, ekologiczne, scyfryzowane, by mogło konkurować z rolnictwem europejskim. Zaproponowany został szeroki katalog instrumentów wsparcia, które pozwalają na wprowadzenie nowych technologii w małych rodzinnych gospodarstwach rolnych” – powiedział.

Zapewnił, że w dalszym ciągu będzie wspierane małe przetwórstwo oraz tworzenie grup i organizacji producentów. Kontynuowane będą też dopłaty dla młodych rolników. Jak mówił, w ramach Planu Strategicznego proponowane jest też wsparcie płatności bezpośrednich w rolnictwie. „Celem jest stabilizacja dochodów małych gospodarstw i zmniejszenie dysproporcji między małymi i średnimi a dużymi przedsiębiorstwami” – podkreślił.

„Te elementy, o których mówimy, pozwolą na skrócenie łańcuchów dostaw żywności, bo jest to niezbędne, by zwiększyć bezpieczeństwo naszej rodzimej produkcji” – wskazał Puda.

O konieczności skrócenia łańcucha dostaw mówił też podczas konferencji komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. „Wozimy żywność z krańca w kraniec – średni dystans transportu towarów rolnych i żywności w ciągu ostatniego roku wydłużył się w UE średnio ze 171 km do 177 km” – powiedział. Dodał, że tam, gdzie się da, żywność należy produkować i sprzedawać blisko. „Trzeba odbudować lokalne przetwórstwo, bo w Polsce jest z nim źle” – zwrócił uwagę.

Kolejny priorytet to, jak mówił unijny komisarz, zaangażowanie „wszystkich możliwych funduszy” w rozwój obszarów wiejskich. „Komunikacja, transport publiczny to są kwestie, szczególnie istotne” – podkreślił. Ocenił, że tutaj fundusze Wspólnej Polityki Rolnej nie wystarczą – „musimy zaangażować fundusze spójności, wielki budżet naprawczy UE”.

Jak zaznaczył, UE chce przerwać „wyścig na coraz bardziej intensywną produkcję i dać szansę tym, którzy odpadają z tego wyścigu bardzo szybko”. „Chcemy dać szansę małym i średnim gospodarstwom rodzinnym. Ich przetrwanie, ich rozwój jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju całej Polski i całej UE” – mówił.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku zakłada, że każde państwo członkowskie przygotuje Plan Strategiczny dla WPR. Dokument ma obejmować zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Pierwszy etap konsultacji Planu Strategicznego potrwa do 15 lutego. Dokumenty dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

one + twelve =