PolskaPrawnik o części nowych restrykcji: to kwalifikowane bezprawie

Karol Kwiatkowski22 grudnia, 20206 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

NIELEGALNE – tak w skrócie można opisać wiele restrykcji wprowadzonych nowym rozporządzeniem, które ma wejść w życie 28.12.2020. Nielegalne, ponieważ niezgodne z ustawą o chorobach zakaźnych i Konstytucją –  napisał dr hab. Mikołaj Małecki, twórca Dogmatów Karnisty, na swoim blogu i w mediach społecznościowych.

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu – jest napisane na stronie ministerstwa zdrowia.

– Jednak w aktualnym stanie prawnym nie da się wprowadzić tego rodzaju powszechnej restrykcji, ograniczającej możliwość wychodzenia z domu – twierdzi Małecki.

Rozporządzenia antycovidowe, którymi Rada Ministrów zarządza epidemią, wydawane są na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych. Szczegółowy zakres możliwych do wprowadzenia restrykcji zawierają art. 46 i 46b ustawy.

Godzina policyjna – to według eksperta – restrykcja naruszająca wszelkie możliwe standardy działania władzy publicznej, począwszy od oczywistej niezgodności rozporządzenia z ustawą, skończywszy na rażącym naruszeniu konstytucyjnej wolności przemieszczania się obywateli po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

A dlaczego? Gdyż nie da się zakazać wychodzenia z domu w drodze rozporządzenia, bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego – uzasadnia Małecki i dodaje – restrykcja sylwestrowa narusza wprost art. 52 Konstytucji, mówiący o wolności przemieszczania się po terytorium Polski.

Ekspert poruszył też temat „uwięzienia dzieci”: od dłuższego czasu obowiązuje niekonstytucyjne ograniczenie możliwości samodzielnego przemieszczania się dzieci do lat 16, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (wieczorami i w weekendy wirus jest chyba mniej groźny…). To według Małeckiego ewidentna dyskryminacja ze względu na wiek.

Kolejną sprawą, którą omówił prawnik jest limit osób, który, jako twierdzi, został wprowadzony bez podstawy prawnej. Limit pięciu osób na zgromadzeniach, to według Małeckiego absurd, gdyż więcej osób gromadzi się w sklepach oraz narusza wprost wolność organizowania zgromadzeń wynikającą z art. 57 Konstytucji.

Prawnik odniósł się też do zamrażaniu w całości wielu sektorów gospodarki, według eksperta odbywa się to bez podstawy prawnej i sprzecznie z Konstytucją.

Podsumowując dr Małecki stwierdził, że wiele przepisów rozporządzenia zostało wydanych bez podstawy prawnej – sprzecznie z delegacją ustawową – a także z naruszeniem:

art. 22 Konstytucji,
art. 32 Konstytucji,
art. 47 Konstytucji,
art. 52 Konstytucji,
art. 57 Konstytucji,
art. 31 ust. 3 Konstytucji,
art. 7 Konstytucji,
art. 10 ust. 1 Konstytucji,
art. 146 ust. 4 pkt 1 Konstytucji,
art. 92 ust. 1 Konstytucji
w związku z art. 2 Konstytucji,
w kontekście art. 233 ust. 3 Konstytucji.
Zatem jest to rażące przekroczenie przez Radę Ministrów uprawnień do wydania rozporządzenia jako aktu wykonawczego do ustawy. To kwalifikowane bezprawie – zakończył swój wywód.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 + szesnaście =