PolskaWigilia Caritas – pomoc trafi do tysięcy Polaków

Paweł Skutecki22 grudnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Mimo pandemii już po raz czwarty Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję Wigilia Caritas. Do osób starszych, potrzebujących, bezdomnych i samotnych trafi 13,5 tys. paczek żywnościowych. W akcję ich pakowania i rozdawania angażuje się ok. 2 tys. wolontariuszy z 26 diecezji.

„Każdego roku Wigilia Caritas gromadziła w całej Polsce blisko 10 tys. osób, dla których była to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. W tym roku z powodu pandemii otrzymają paczki żywnościowe” – podała w informacji przekazanej PAP we wtorek Caritas Polska.

Przypomniano, że idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od piętnastu lat ubodzy spotykali się przy wigilijnym stole na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

„Co roku 24 grudnia w kilkunastu miastach – m.in. w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Lublinie – ubodzy, bezdomni i samotni spotykali się przy wspólnym stole. W tym roku Polacy zasiądą do wigilijnej wieczerzy tylko z najbliższą rodziną, a z innymi połączymy się telefonicznie lub online. Jednak mimo pandemii, by nikt nie został w tym czasie sam, po raz czwarty Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję Wigilia Caritas. Do osób starszych, bezdomnych i samotnych w 75 miastach Polski trafi 13,5 tys. paczek żywnościowych. Potrzebujący otrzymają ponad 40 ton żywności – w tym 11,6 t sałatki jarzynowej, 6 t zupy grzybowej, 2,3 t śledzia w pomidorach i prawie 10 t słodyczy. Akcję od początku wspiera właściciel marki Selgros” – czytamy w komunikacie.

W akcję pakowania i rozdawania paczek angażuje się ok. 2 tys. wolontariuszy z 26 diecezji.

„Zależy nam nie tylko na samym przekazaniu potrzebującym konkretnej pomocy w postaci paczki, ale także na tym, „aby poczuli, że są otoczeni troską i że nie zapominamy o nich” – powiedziała koordynator programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Organizację Wigilii Caritas, w szczególności dla potrzebujących seniorów, można wesprzeć wysyłając SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) dokonując wpłaty z dopiskiem SENIOR na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 1 =