Francja/ Minister zdrowia: szczepionki „powinny działać” przeciw nowej odmianie koronawirusa

Karol Kwiatkowski21 grudnia, 202022 min

Francuski minister zdrowia Olivier Veran ocenił w poniedziałek, że obecne szczepionki na Covid-19 powinny być skuteczne również przeciwko najnowszej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Jak dodał, nowa odmiana SARS-CoV-2 może już krążyć także we Francji.

„Z założenia nie ma żadnego powodu by myśleć, że szczepionka nie będzie skuteczna” – oświadczył Veran w wywiadzie dla radia Europe 1, komentując wykrycie nowej odmiany patogenu, która według naukowców może być nawet 70 proc. bardziej zaraźliwa od dotychczas dominującej.

Według Verana, mimo tymczasowego zamknięcia granicy z Wielką Brytanią przez Francję, „jest całkowicie możliwe, że ten wirus krąży we Francji”. Jak jednak dodał, dotychczasowe badania nie wykryły dotąd w tym kraju nowej odmiany SARS-CoV-2.

„W tym momencie mamy ryzyko teoretyczne” – dodał minister.

Veran zapowiedział, że szczepienia we Francji ruszą od 28 grudnia i w pierwszej fazie do lutego zaplanowano zaszczepienie miliona osób. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • jakub

  21 grudnia, 2020 at 11:20 am

  czy my już zwariowaliśmy, czy to dopiero stadium wstępne. Wirusy jak to wirusy, mutują …ten wykryty już na drugi dzień nie był tym samym wirusem…. taka jest ich natura…

  Reply

 • zdzicho

  21 grudnia, 2020 at 2:39 pm

  Słówko 'powinny’ jest w pełni naukowym uzasadnieniem do wstrzykiwania tego żydowskiego syfu milionom ludzi. Zauważę, że po użytych kwantyfikatorach w związku z 'nowym’ wirusem widać, że histeria będzie ostro nakręcana, a 'wyszczepianie’ będzie motywowane emocjonalnie, co wobec polskich debili tresowanych telewizją jest metodą niemal stuprocentowo skuteczną!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk