Francja/ Władze: nie ma badań, że szczepienie ozdrowieńców jest potrzebne

Karol Kwiatkowski19 grudnia, 20203 min

We Francji w ciągu ostatniej doby wykryto 17 565 nowych zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 w szpitalach zmarło 190 chorych – poinformowano w sobotę. Według władz medycznych nie ma potrzeby szczepienia przeciwko Covid-19 osób, które przeszły infekcję wykazując symptomy.

We francuskich szpitalach przebywa obecnie 24 819 chorych na Covid-19, w ciągu ostatniej doby przyjęto 1004 takich pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 2718 chorych z koronawirusem, w ciągu ostatniej doby przyjęto tam 123 nowych pacjentów – przekazała w komunikacie Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się we Francji 2 460 555 osób, z których 60 418 zmarło.

„We Francji nie ma potrzeby systematycznego szczepienia osób już zakażonych koronawirusem, u których wystąpiły symptomy, ale nic nie stoi na przeszkodzie szczepienia, jeśli taka osoba sobie tego życzy” – poinformował w piątek w oświadczeniu Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS). Dodano, że dotychczasowe badania naukowe nie pozwalają na określenie, czy szczepienie takich osób przyniesie im jakiekolwiek korzyści.

HAS potwierdził, że osoby z trisomią 21 powinny być zaszczepione w pierwszej kolejności, podobnie jak osoby z ryzykiem chorób współistniejących. Urząd nie zaleca kwalifikowania do priorytetowej grupy w otrzymywaniu szczepionki kobiet w ciąży.

W środę premier Jean Castex zapowiedział, że szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w ostatnim tygodniu grudnia i najpierw obejmą grupy szczególnie zagrożone, m.in. personel medyczny. Reszta Francuzów będzie musiała zaczekać „do końca wiosny” – przekazał premier.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk