PolskaDworczyk: „grupa zero” ma szanse rozpocząć szczepienia jeszcze w tym roku

Magdalena Targańska19 grudnia, 202013 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wszystko zależy od decyzji Europejskiej Agencji Leków i producenta, jeśli będą pozytywne, to „grupa zero” ma szanse rozpocząć szczepienia jeszcze w tym roku – podkreślił w sobotę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk mówił wcześniej w Programie 1 Polskiego Radia, że w poniedziałek Europejska Agencja Leków dokona oceny szczepionki firmy Pfizer. „Jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie UE i jeżeli deklaracje firmy zostaną spełnione, to – opierając się na deklaracjach unijnych – wszystkie kraje unijne będą mogły rozpocząć szczepienie 27 grudnia. Przy czym będą to pierwsze partie szczepionki, nie będzie to jeszcze masowe szczepienie” – podkreślił.

Dziennikarka TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska zapytała na Twitterze członków rządu o sytuację ws. szczepień. „@michaldworczyk Mówi Pan dziś, że szczepienia zaczną się za kilka tygodni.@a_niedzielski mówi, że już po świętach pierwsze szczepienia. To jaka jest sytuacja? Po świętach czy za kilka tygodni?” – napisała.

Dworczyk odniósł się do jej wpisu na Twitterze. „Pani Redaktor mówiąc o kilku tygodniach miałem na myśli szczepienia masowe. I podtrzymuję to. Natomiast wszystko zależy od decyzji EMA i producenta. Jeśli będą pozytywne to grupa zero ma szanse rozpocząć szczepienia jeszcze w tym roku” – napisał szef KPRM.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na koronawirusa mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program przewiduje, że w pierwszej kolejności szczepienia otrzymają pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów; po nich będą mogli zaszczepić się nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • Leszek

    19 grudnia, 2020 at 11:31 am

    Trzeba jeszcze frajera, żeby się poddał zabiegowi. Za bardzo ich nie widać.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

twenty − 19 =