Wiemy ile kosztują szczepionki przeciwko COVID-19

Magdalena Targańska18 grudnia, 20203 min

Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker przypadkowo ujawniła na Twitterze ceny szczepionek przeciwko Covid-19. Jej tweet szybko został usunięty. Sprawę opisała belgijska gazeta „Het Laatste Nieuws”.

Od wielu miesięcy dziennikarze, europosłowie i organizacje pozarządowe starają się dowiedzieć od Komisji Europejskiej, jakie są szczegóły kontraktów, zawieranych przez Komisję z firmami farmaceutycznymi. KE zasłania się jednak tajemnicą handlową i nie zdradza cen poszczególnych szczepionek.

Jak podaje belgijski dziennik, De Bleeker w czwartek opublikowała na Twitterze tabelę z cenami każdej szczepionki zakupionej przez UE i kwotę, jaką Belgia łącznie wyda na szczepionki. Tweet został usunięty.

Z tabelki zamieszczonej przez „Het Laatste Nieuws”, którą De Bleeker opublikowała na Twitterze, wynika, że koszty szczepionek w zależności od firmy wahają się w granicach 1,78 euro a 18 dolarów.

Zgodnie z tabelką „HLN”, koszt szczepionki: AZ to 1,78 euro, J&J – 8,50 dolara, Sanofi/GSK – 7,56 euro, CureVac – 10 euro, Pfizer/BioNTech – 12 euro, a Moderna – 18 dolarów.

Komisja podpisała umowy z sześcioma producentami i zakończyła wstępne rozmowy z siódmym, spółką CureVac, w czwartek. Każdy kraj UE ma decydować sam, ile dawek szczepionki chce kupić.

Z tabelki zamieszczonej przez „HLN” wynika, że Belgia zdecydowała się na zakup 33,5 mln szczepionek za łączną kwotę 279 mln euro.

De Bleeker powiedziała, jak podaje HLN, że publikacja zestawienia cen była „błędem ze strony zespołu komunikacyjnego”.

Według „Politico”, Komisja Europejska nie chciała komentować informacji o cenach.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk