Szef GIS-u: nowy lockdown nie jest wykluczony

Karol Kwiatkowski17 grudnia, 202014 min

Przedłużenie obostrzeń wydaje się bardzo realne. Nowy lockdown to rekomendacja ministra zdrowia i decyzja premiera, jednak z punktu widzenia sytuacji epidemicznej, w jakiej teraz się znajdujemy, uważam, że nie jest on wykluczony – mówi na łanach „Dziennika Gazety Prawnej” szefujący GIS Krzysztof Saczka.

Pytany, czy rekomenduje zaostrzenie obostrzeń, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego powiedział, że wszystko zależy od tego, jak spędzimy święta Bożego Narodzenia, potem Sylwestra, a następnie ferie.

„Przedłużenie obostrzeń wydaje się bardzo realne. Nowy lockdown to rekomendacja ministra zdrowia i decyzja premiera, jednak z punktu widzenia sytuacji epidemicznej, w jakiej teraz się znajdujemy, uważam, że nie jest on wykluczony. Tylko ograniczenie kontaktów pomoże zmniejszyć skalę zakażeń. Zwłaszcza że nie są one dziś ogniskowe, choć do takich ciągle dochodzi ? dziś mamy do czynienia głównie z zakażeniami rozproszonymi, trudniej ustalić ich źródła” – mówił Krzysztof Saczka.

Odpowiadając na pytanie, czy powrót dzieci do szkół jest możliwy w takiej sytuacji, Saczka stwierdził, że wszystko zależy od tego, jaką sytuację będziemy mieli po feriach, ile będzie zakażeń w przeliczeniu na 10 tys. osób.

„Jeśli współczynnik R utrzyma się na poziomie poniżej jednego, to będą to dobre prognozy na przyszłość. Jednak, o czym już się przekonaliśmy, wypracowana równowaga bywa krucha” – wskazał.

Dodał, że jest kilka scenariuszy powrotu dzieci do szkół. Jeden z nich – jak poinformował „DGP” – przewiduje strefowość, czyli podział kraju na czerwone, żółte i zielone obszary, które byłyby otwierane etapami – te najbezpieczniejsze w pierwszej kolejności.

Inny – jak wskazał – zakłada odmrażanie najpierw niższych klas szkół podstawowych, następnie starszych, a wreszcie szkół ponadpodstawowych i wyższych. Do szkół najpierw wróciliby najmłodsi, a w miarę normowania się sytuacji ? po kolei ? wracałyby kolejne roczniki.

Na pytanie, czy nie sądzi, że choćby ze względu na matury i egzamin ósmoklasisty dzieciaki powinny jak najszybciej wrócić do szkół, Saczka odparł, że „epidemiologia zwycięża z pragmatyką społeczną”. „Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie” – podkreślił w gazecie szef GIS. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Johnfox

    17 grudnia, 2020 at 7:36 am

    Panie Saczka! Niema żadnej epidemii i mam nadzieję, że za te oszustwa będziesz karnie odpowiadał i skończysz swoją karierę w kryminale.
    Czołowy patolog dr Roger Hodkinson powiedział kanadyjskim urzędnikom rządowym w Albercie, że pandemia koronawirusa jest „ największym oszustwem, jakie kiedykolwiek popełniono na niczego nie podejrzewającej opinii publicznej ”. Hodkinson, dyrektor generalny firmy biotechnologicznej, która przeprowadza testy PCR na koronawirusa, mówi: „ Istnieje całkowicie bezpodstawna histeria publiczna napędzana przez media i polityków ”. Hodkinson słusznie twierdzi, że pozytywne wyniki testów nie oznaczają infekcji klinicznej i uważa, że ​​wszystkie testy powinny zostać przerwane, ponieważ fałszywe liczby, które wytwarzają, „wywołują publiczną histerię ”. Mówi, że ryzyko śmierci osób poniżej 65 roku życia wynosi „ jeden na trzysta tysięcy” i jest to „oburzające ” zamykanie społeczeństwa z powodu czegoś, co jest tylko„ kolejną złą grypą ”.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk