Latos: Leki za 5 zł to nieracjonalne działanie

Paweł Skutecki16 grudnia, 20204 min

PiS zaproponowało już w poprzedniej kadencji darmowe leki dla seniorów. Wszystkie leki za 5 zł to jest przedsięwzięcie, które w moim przekonaniu, nie jest w tym momencie działaniem racjonalnym w sytuacji dużego obciążenia budżetu – tak projekt Lewicy ocenił szef komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

Wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza poinformowała w środę w Sejmie, że powstała wstępna wersja projektu „Lek za 5 zł”, który zawiera rozwiązania rewolucyjne. „Zakładamy, że leki, które będą refundowane, nie będą droższe niż pięć złotych” – powiedziała.

Podkreślała, że „projekt zakłada przeniesienie odpowiedzialności z pacjentów na system ochrony zdrowia” i poinformowała o rozpoczynających się konsultacjach z organizacjami pacjenckimi i producentami leków. „Proces konsultacji zostanie zakończony z końcem tego roku. Na początku 2021 roku projekt zostanie złożony” – zapowiedziała Zawisza.

Poseł Latos w rozmowie z PAP przypomniał, że PiS w poprzedniej kadencji zaproponowało darmowe leki dla seniorów. „Oczywiście leki będące na liście i wypisywane pod pewną kontrolą” – zaznaczył. „Dla części społeczeństwa – tej, która ma najtrudniejszą sytuacje zaproponowano leki całkowicie darmowe” – podkreślił.

„Wszystkie leki za pięć złotych to jest przedsięwzięcie, które w moim przekonaniu, nie jest w tym momencie działaniem racjonalnym w sytuacji również COVID-u, w sytuacji dużego obciążenia budżetu, różnego rodzaju pomocy, chociażby dla przedsiębiorców, ale nie tylko” – powiedział szef komisji zdrowia.

Polityk przyznał, że „raczej należy myśleć o wzmacnianiu tego, co już do tej pory funkcjonuje, czyli darmowych lekach dla seniorów i ewentualnie wsparciu dla osób potrzebujących przez różnego rodzaju ośrodki pomocy społeczne funkcjonujące przy samorządach, które mogą otrzymywać pieniądze centralne, na wsparcie tych najbiedniejszych, których być może nie stać na wykupieni recept”.

„Jest cała grupa leków refundowanych, które są za symboliczną opłatą. Zgoda, że nie każde leki i nie na każde schorzenie, ale paleta tych leków jest bardzo duża i w związku z tym należałoby zadać pytanie, czy w tych przypadkach cena leków miała by wzrosnąć, tych bardzo popularnych, bo do takich sytuacji by wówczas dochodziło” – stwierdził Latos. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk