Kaczyński: nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski

Karol Kwiatkowski14 grudnia, 202015 min

Jaka UE jest, każdy widzi, ale nasza formacja jako jedyna jest w stanie w tych skrajnie trudnych i nieuczciwych warunkach bronić interesu Polski – ocenił wicepremier i lider PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”.

„Gazeta Polska Codziennie” w poniedziałek opublikowała fragment wywiadu, jaki tygodnik „Gazeta Polska” przeprowadził z wicepremierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa w całości ukaże się w środę.

„Jaka Unia jest, każdy widzi, ale nasza formacja jako jedyna jest w stanie w tych skrajnie trudnych i nieuczciwych warunkach bronić interesu Polski. Co by było, gdyby na naszym miejscu był rząd Koalicji Obywatelskiej? Zgodziliby się na wszystko” – powiedział Kaczyński w tym wywiadzie.

„Powiem zupełnie szczerze, że udało się zdobyć wszystko, co tylko było teraz do zdobycia możliwe, by z jednej strony zabezpieczyć pozycję naszego kraju wewnątrz wspólnoty, a z drugiej wzmocnić polski budżet, polską gospodarkę potężnym zastrzykiem pieniędzy” – powiedział Jarosław Kaczyński, pytany o rezultaty negocjacji unijnych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że „to porozumienie jest jak szabla, której w razie ataku na nas będziemy mogli użyć”. „Gdybyśmy go nie wynegocjowali, nie doprowadzili do tak precyzyjnego opisania efektów naszych ustaleń, ujęcia ich w obowiązującą w Unii formułę wytycznych, wówczas bylibyśmy nieporównywalnie mniej skuteczni” – ocenił.

„Opiszę tę sytuację obrazowo: udało się uzyskać narzędzia, które sprawią, że teraz obrona naszej suwerenności, a jest to nieustające zadanie, będzie nieporównywalnie skuteczniejsza, niż byłaby bez tego porozumienia. A dodatkowo proszę pamiętać, iż utrzymaliśmy fundusze, które w tej perspektywie budżetowej są dla naszego kraju niezwykle korzystne” – stwierdził prezes PiS.

Na szczycie UE w Brukseli w czwartek doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy, które są powiązane z rozporządzeniem wiążącym wydatkowanie środków unijnych z przestrzeganiem praworządności. Po groźbie zawetowania budżetu przez Polskę i Węgry, które sprzeciwiały się rozporządzeniu, Rada Europejska przyjęła wynegocjowane wcześniej konkluzje, określające kryteria stosowania mechanizmu praworządności.

Jedna z nich stanowi, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów. Kolejny z zapisów stanowi natomiast, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzichol@interia.pl

    14 grudnia, 2020 at 4:34 pm

    O tak! Mamy co mamy głównie dzięki Kałczyńskim, z których jeden leży na Wawelu. Strach pomyśleć gdzie położą tego drugiego.

    A ta fotka na czołówce to czego dotyczy? Wypisuje kartki świąteczne czy ułaskawienia dla największych sk wysynów?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk