Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ale nie w Polsce

Paweł Skutecki10 grudnia, 20202 min

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) odrzuciła w czwartek wniosek Huawei, w którym to chińska firma zwróciła się o ponowne rozpatrzenie decyzji o uznaniu jej za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa USA.

FCC, amerykański regulator rynku telekomunikacyjnego, w czerwcu uznał chińskich gigantów technologicznych Huawei i ZTE za podmioty stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Krok ten uniemożliwia m.in. amerykańskim przedsiębiorcom korzystanie z wartych 8,3 mld dolarów rządowych funduszy na zakup sprzętu tych firm.

Stany Zjednoczone, podobnie jak kilka innych krajów, podejrzewają, że sprzęt i oprogramowanie Huawei mogą być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Chiński koncern stanowczo temu zaprzecza.

USA naciskają na sojuszników, by całkowicie wykluczyli Huawei i ZTE z wdrożeń sieci 5G. Wskazują przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego i domniemane ryzyko wykorzystania przez Pekin sprzętu dostawcy do celów wywiadowczych. Władze komunistycznych Chin i Huawei odrzucają te oskarżenia.

W maju 2019 roku prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, które zostało powszechnie zinterpretowane jako retorsje wymierzone głównie w Huawei, choć obejmujące w ramach „czarnej listy” wiele innych podmiotów.

W sierpniu 2018 roku Trump zakazał amerykańskiej administracji państwowej korzystania ze sprzętu dostarczanego przez ZTE i Huawei. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk