Niedzielski: utworzymy centralny rejestr zaszczepionych, ich stan zdrowia będzie monitorowany

Karol Kwiatkowski8 grudnia, 20204 min

Państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie stanu zdrowia osób zaszczepionych. Będzie utworzony ich centralny rejestr i system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że „badania kliniczne są podstawą wydania ostatecznej rekomendacji dopuszczenia szczepionki do obrotu”.

„Wszystkie produkty, które takie dopuszczenie otrzymają, muszą przejść procedurę, a więc muszą być dokonane badania najpierw na małych grupach testowych, potem stosunkowo w kolejnych fazach klinicznych na grupach większych tak, żeby w trzeciej fazie, która w zasadzie jest taką fazą kończącą przed dopuszczeniem do obrotu rynkowego, liczba osób, na których badamy skuteczność szczepienia wynosi już dziesiątki tysięcy” – wyjaśnił minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że wszyscy mogą być pewni, że „zanim jakakolwiek osoba w Polsce zostanie zaszczepiona, wcześniej ten produkt jest testowany, badany na dziesiątkach tysięcy wolontariuszy – osób, które uczestniczą w badaniach klinicznych.”

Podkreślił, że „bezpieczeństwo to nie tylko sam proces wytworzenie szczepionk, czy jej proces dopuszczenia do rynku, ale także zagadnienie związane z monitorowaniem tego, co się dzieje z osobami zaszczepionymi – czy występują jakieś zdarzenia niepożądane”.

Niedzielski oświadczył, że „państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z osobami zaszczepionymi”.

Zapowiedział, że „będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, który umożliwi osobom zaszczepionym funkcjonowanie na zasadzie ozdrowieńca. Zaznaczył, że „będzie także stworzony system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych, który – jak dodał – funkcjonuje w Polsce i nie wymaga szczególnej modyfikacji”.

Wyjaśnił, że system działa w ten sposób, że „lekarz, widząc jakikolwiek odczyn poszczepienny ma obowiązek zgłosić to do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która przekazuje te informacje centralnie do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny”.

„Wszystkie informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne. Chcemy, żeby wszystkie sprawy dotyczące szczepienia i jego efektów były jawne z punktu widzenia publicznego” – dodał minister Niedzielski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk