Szczepionka przeciwko Covid-19. Polscy lekarze obrzucają się epitetami

Paweł Skutecki7 grudnia, 202045 min

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 nie jest wymysłem ostatnich miesięcy, tylko wynikiem wielu lat pracy nad technologią, która teraz dopiero znalazła zastosowanie – przekonują specjaliści chorób zakaźnych w apelu o niesłuchanie opinii osób niekompetentnych w temacie szczepionki.

W poniedziałek członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zwrócili się w liście otwartym m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i całego społeczeństwa o „ignorowanie apeli osób, które nazywają się naukowcami i lekarzami, a których zakres kompetencji nie wskazuje na posiadanie wiedzy uprawniającej do wydawania opinii na temat chorób zakaźnych, a w szczególności COVID-19, i szczepień przeciw zakażeniom SARS-CoV-2”.

„Jako lekarze nie możemy pozwolić na dalsze przedłużanie paraliżu opieki zdrowotnej w sytuacji dostępności szczepionki pozwalającej na przerwanie pandemii. Każdy dzień zwłoki w udostępnieniu Polakom szczepień przeciw SARS-CoV-2 przyniesie kolejne kilkaset zgonów, czyli nawet 15 tys. przedwczesnych śmierci miesięcznie spowodowanych tylko przez COVID-19, a przecież ludzie umierają także w wyniku utrudnionego dostępu do świadczeń zdrowotnych związanych z innymi schorzeniami” – przekonują w liście lekarze-zakaźnicy.

Przypominają również o „milionach istnień ludzkich ocalonych dzięki wdrożonym w przeszłości programom szczepień przeciw ospie prawdziwej, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wielu innym chorobom zakaźnym”.

Lekarze-zakaźnicy podpisani pod listem apelują w nim do Polaków o sprawdzanie kompetencji ekspertów wypowiadających się w mediach, bo – napisali – „nie każdy, kto tytułuje się doktorem, skończył studia medyczne, nie każdy lekarz posiada właściwą wiedzę i nie każdy profesor jest ekspertem w tej konkretnej dziedzinie”. „Nie słuchajcie tych, których doświadczenie i wiedza są odległe od chorób zakaźnych, immunologii i wakcynologii” – przekonują.

„Posłuchajcie głosu zakaźników, epidemiologów, immunologów i wakcynologów, którzy wiedzą, że szczepionka przeciw SARS-CoV-2 nie jest wymysłem ostatnich miesięcy, tylko wynikiem wielu lat pracy nad technologią, która teraz dopiero znalazła zastosowanie. Dzięki nowoczesnym technikom informatycznym i aktywnemu wsparciu wielu instytucji, badania kliniczne, które w przeszłości trwały latami, mogły zostać przeprowadzone szybko i sprawnie” – wskazują.

I wyjaśniają, że „olbrzymia liczba zakażeń sprawiła, że w przeciwieństwie do badań nad lekami i szczepionkami w innych chorobach, rekrutacja przebiegła niezwykle szybko, ale bez naruszenia obowiązujących procedur”.

„Czy szczepionki przeciw SARS-CoV-2 mają działania niepożądane? Oczywiście, że mają, ale są one takie same, jak w przypadku innych szczepień. Podawanie każdego leku i szczepionki wiąże się z jakimś ryzykiem, dlatego zlecając każdy, nawet najprostszy preparat medyczny, lekarz musi rozważać za i przeciw, korzyści wobec ryzyka” – czytamy w liście.

Lekarze-zakaźnicy zaapelowali jednocześnie do wszystkich, którzy mogą się przyczynić do szybkiego i sprawnego przeprowadzenia szczepień przeciw SARS-CoV-2, o „zintensyfikowanie działań, które pozwolą na szybką rejestrację szczepionki i rozwiązanie problemów logistycznych związanych ze szczepieniami”. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

4 comments

 • jakub

  7 grudnia, 2020 at 10:09 pm

  kto się pod tym podpisał?! żadnej z tych świetnych szczepionek nie dopuściła do użytkowania Szwajcaria. Szwajcarzy zwariowali?

  Reply

  • Marcin

   8 grudnia, 2020 at 8:02 am

   „Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych”
   Oto kto się podpisał…
   To tak jak ci co II wojnę wywołali.
   Jacyś bliżej nie określeni „faszyści” .

   Reply

 • Lili

  8 grudnia, 2020 at 10:39 am

  Tak długo badana technologia, że nie są znane interakcje z innymi szczepionkami i lekami… Hmmm… Kto to pisał? Jeśli lekarz, to niech lepiej porzuci zawód i idzie do kopalni pracować

  Reply

 • Leszek

  8 grudnia, 2020 at 1:04 pm

  Czy wiecie, że w wyniku błędów medycznych umiera więcej osób niż ginie w wypadkach motocyklowych?
  Ale oczywiście lekarze gorąco odradzają ryzykownych zachowań, szczególnie jazdy motocyklem.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk