ZagranicaIzrael pomógł namierzyć i zabić bin Ladena

Paweł Skutecki7 grudnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Informacje dostarczone przez izraelskie służby wywiadowcze przyczyniły się do sukcesu operacji zabicia byłego przywódcy Al-Kaidy, Osamy bin Ladena – zauważył w wywiadzie dla dziennika „Haarec” były szef CIA, John Brennan.

„To była operacja amerykańska, ale informacje wywiadowcze, które przyczyniły się do ostatecznego nalotu na ten dom w Pakistanie (w którym przebywał bin Laden – PAP), były wynikiem wielu, wielu lat pracy” – twierdzi Brennan.

„Wśród tysięcy fragmentów informacji wywiadowczych były te, które dostarczyli Izraelczycy w wyniku ich operacji wywiadowczych. Była to więc wielka, wielka układanka, którą złożono, a jak wiadomo, Izrael zawsze był jednym z głównych dostawców elementów układanek dla amerykańskiego wywiadu” – wyjaśnia dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej w latach 2013-2017.

Na temat współpracy między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, której elementami są operacje specjalne, a nawet zabójstwa, Brennan powiedział, że obejmuje ona wiele zagadnień i regionów świata.

„Wysiłki mające na celu współpracę przeciwko organizacjom terrorystycznym, rozprzestrzenianiu (broni jądrowej – PAP), bandyckim państwom i graczom ugruntowały bardzo dobre relacje między amerykańskimi służbami wywiadowczymi i organami ścigania, a ich izraelskimi odpowiednikami” – podkreślił.

„Kilka wyjątkowo ważnych i znakomitych operacji, przy których współpracowały amerykańskie i izraelskie służby wywiadowcze, zakończyły się dużym sukcesem, a większość z nich nigdy nie będzie znana” – dodał.

Osama bin Laden został zabity 2 maja 2011 roku w swej siedzibie w miejscowości Abbotabad na północ od Islamabadu w Pakistanie.

Do terrorysty dotarto po ponad czterech latach śledzenia jednego z zaufanych kurierów oraz jego brata – przy czym trop ten uzyskano dzięki zeznaniom osób, zatrzymanych po zamachach z 11 września 2001 roku.

Joanna Baczała (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − 2 =