Startuje całodobowy dziecięcy telefon zaufania i czat internetowy

Karol Kwiatkowski7 grudnia, 20205 min

Od poniedziałku Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800-12-12-12) i specjalny czat internetowy czynne są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. „To działanie wspierające dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej” – wskazało biuro rzecznika.

Biuro Rzecznika Praw Dziecka poinformowało, że od poniedziałku dziecięcy telefon zaufania działa przez całą dobę. Dzieci mogą się kontaktować ze specjalistami, dzwoniąc pod numer 800-12-12-12 lub korzystając ze specjalnego czatu internetowego – darmowej poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

„Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12-12-12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie” – zachęca rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, cytowany w komunikacie biura RPD.

Biuro informuje, że uruchomienie całodobowego telefonu zaufania i czatu internetowego jest działaniem wspierającym dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że sytuacja od wielu lat się pogarsza, a z badań wynika, że co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a 7 proc. przyznaje się do próby samobójczej.

Rzecznik praw dziecka zwraca uwagę, że w czasach pandemii problemy występują ze zdwojoną siłą. Młodzi ludzie przestają sobie radzić z izolacją wynikającą z obostrzeń związanych z koronawirusem, w tym z problemami nauki zdalnej. Wszystko to sprawia, że natychmiastowej pomocy psychiatrycznej potrzebuje ponad 600 tys. dzieci i młodzieży.

Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że na efekty wdrażanej reformy opieki zdrowotnej, która ma wzmocnić pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla najmłodszych, trzeba będzie jeszcze poczekać, tymczasem pomoc ta jest konieczna już dzisiaj.

Stworzony w 2008 r. telefon zaufania przez lata funkcjonował w dni powszednie, a po godzinach urzędowych można było zostawić wiadomość, na którą eksperci odpowiadali kolejnego dnia roboczego.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Także czat jest darmowy, nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk