Większość Polaków nie wierzy, że opozycja będzie dobrze rządzić

Karol Kwiatkowski2 grudnia, 20205 min

62 proc. badanych uważa, że w razie przejęcia władzy od PiS, opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić. Co więcej, łącznie aż połowa wyborców KO, ruchu Hołowni, Lewicy i PSL nie wierzy w możliwości partii opozycyjnych – wynika z sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press zapytano Polaków: „Czy Pana/Pani zdaniem partie opozycyjne są przygotowane do dobrego rządzenia, gdyby miały już teraz przejąć władzę z rąk PiS?”.

Według sondażu 62 proc. respondentów uważa, że partie opozycyjne nie są przygotowane do przejęcia już teraz władzy. Przeciwnego zdania jest 35 proc., a 3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Najwięcej sceptyków, jeśli chodzi o przygotowanie opozycji do rządzenia, jest wśród mieszkańców wsi (66 proc.; przeciwnego zdania jest 28 proc., 6 proc. nie ma opinii w tej kwestii); najmniej wśród mieszkańców miast do 20 tys. (55 proc.; przeciwnego zdania jest 43 proc. a 2 proc. nie ma zdania).

Wśród mieszkańców miast od 20 do 100 tys. mieszkańców negatywnie na pytanie zadane w sondażu odpowiedziało 65 proc., a pozytywnie – 35 proc. W miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców proporcje te wyglądają odpowiednio: 61 proc. do 37 proc. a 2 proc. nie ma zdania. Negatywnie na zadane pytanie odpowiedziało też 56 proc. mieszkańców największym miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) a 44 proc. z nich.

Jeśli chodzi o elektoraty poszczególnych partii to wśród wyborców PiS 91 proc. nie wierzy w przygotowanie opozycji do przejęcia władzy (8 proc. uważa, że politycy opozycji są do tego gotowi; 1 proc. nie ma zdania). Wśród wyborów Koalicji Obywatelskiej 39 proc. odpowiedziało negatywnie na zadane w sondażu pytanie, przeciwnego zdania było 58 proc. z nich, a 3 proc. nie miało zdania.

60 proc. wyborców Polski2050 wątpi w przygotowanie partii opozycyjnych do przejęcia władzy, a 38 proc. uważa, że są one na to już gotowe; 2 proc. nie ma zdania. Wśród wyborców Lewicy proporcje te wyglądają następująco: 60 proc. wątpi w przygotowanie opozycji do rządzenia, a 40 proc. jest przekonanych, że jest ona gotowa do rządzenia. 69 proc. wyborców Konfederacji uważa, że opozycja nie jest gotowa do rządzenia, a 26 proc, że jest; 5 proc. nie ma zdania.

W sondażu Ipsos zapytano też o zdanie wyborców PSL/Kukiz15 (partie te zakończyły współpracę w ostatnich dniach); 51 proc. wątpi w przygotowanie opozycji, a 44 jest przekonanych, ze opozycja mogłaby już teraz przejąć rządy w kraju. 5 proc. nie ma zdania na ten temat. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk