PolitykaWiększość Polaków nie wierzy, że opozycja będzie dobrze rządzić

Karol Kwiatkowski2 grudnia, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

62 proc. badanych uważa, że w razie przejęcia władzy od PiS, opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić. Co więcej, łącznie aż połowa wyborców KO, ruchu Hołowni, Lewicy i PSL nie wierzy w możliwości partii opozycyjnych – wynika z sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press zapytano Polaków: „Czy Pana/Pani zdaniem partie opozycyjne są przygotowane do dobrego rządzenia, gdyby miały już teraz przejąć władzę z rąk PiS?”.

Według sondażu 62 proc. respondentów uważa, że partie opozycyjne nie są przygotowane do przejęcia już teraz władzy. Przeciwnego zdania jest 35 proc., a 3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Najwięcej sceptyków, jeśli chodzi o przygotowanie opozycji do rządzenia, jest wśród mieszkańców wsi (66 proc.; przeciwnego zdania jest 28 proc., 6 proc. nie ma opinii w tej kwestii); najmniej wśród mieszkańców miast do 20 tys. (55 proc.; przeciwnego zdania jest 43 proc. a 2 proc. nie ma zdania).

Wśród mieszkańców miast od 20 do 100 tys. mieszkańców negatywnie na pytanie zadane w sondażu odpowiedziało 65 proc., a pozytywnie – 35 proc. W miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców proporcje te wyglądają odpowiednio: 61 proc. do 37 proc. a 2 proc. nie ma zdania. Negatywnie na zadane pytanie odpowiedziało też 56 proc. mieszkańców największym miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) a 44 proc. z nich.

Jeśli chodzi o elektoraty poszczególnych partii to wśród wyborców PiS 91 proc. nie wierzy w przygotowanie opozycji do przejęcia władzy (8 proc. uważa, że politycy opozycji są do tego gotowi; 1 proc. nie ma zdania). Wśród wyborów Koalicji Obywatelskiej 39 proc. odpowiedziało negatywnie na zadane w sondażu pytanie, przeciwnego zdania było 58 proc. z nich, a 3 proc. nie miało zdania.

60 proc. wyborców Polski2050 wątpi w przygotowanie partii opozycyjnych do przejęcia władzy, a 38 proc. uważa, że są one na to już gotowe; 2 proc. nie ma zdania. Wśród wyborców Lewicy proporcje te wyglądają następująco: 60 proc. wątpi w przygotowanie opozycji do rządzenia, a 40 proc. jest przekonanych, że jest ona gotowa do rządzenia. 69 proc. wyborców Konfederacji uważa, że opozycja nie jest gotowa do rządzenia, a 26 proc, że jest; 5 proc. nie ma zdania.

W sondażu Ipsos zapytano też o zdanie wyborców PSL/Kukiz15 (partie te zakończyły współpracę w ostatnich dniach); 51 proc. wątpi w przygotowanie opozycji, a 44 jest przekonanych, ze opozycja mogłaby już teraz przejąć rządy w kraju. 5 proc. nie ma zdania na ten temat. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × 3 =