Sachajko: Kukiz’15 nie jest „przyspawany” do Koalicji Polskiej; cieszę się, że odzyskaliśmy podmiotowość

Karol Kwiatkowski2 grudnia, 20204 min

Kukiz’15 nie jest przyspawany do Koalicji Polskiej; cieszę się, że odzyskaliśmy naszą podmiotowość – powiedział PAP polityk Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Dodał, że wciąż jest wiceszefem klubu. To klub powinien mnie odwołać, ale nie zamierzam im tego ani utrudniać, ani w tym pomagać – podkreślił .

W ubiegłym tygodniu Rada Naczelna PSL zdecydowała o zakończeniu współpracy z ugrupowaniem Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej. W konsekwencji z nazwy klubu usunięto Kukiz’15. Obecnie klub nazywa się: Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści. Przed piątkowym posiedzeniem Sejmu klub zamierza także zmienić skład prezydium i z funkcją wiceprzewodniczącego ma się pożegnać Jarosław Sachajko.

Sachajko w rozmowie z PAP sytuację w klubie Koalicji Polskiej ocenił jako „skandal”. Zwrócił uwagę, że „ciało pozaparlamentarne” – Rada naczelna PSL – „układało koalicję bez powiadomienia posłów z tej koalicji”. „To jakiś absurd” – dodał polityk.

„Wciąż jestem wiceszefem klubu i powinien klub mnie odwołać” – powiedział Sachajko. „Nie zamierzam im w tym w żaden sposób ani pomagać, ani utrudniać” – zaznaczył poseł.

„Jesteśmy parlamentarzystami i powinniśmy się zachowywać zgodnie z jakimiś przyjętymi procedurami” – dodał. „Niestety koledzy z PSL-u niczego nie zrozumieli z tego, co przez 1,5 roku próbowaliśmy im przekazać. Okazało się, że mają to tylko w słowach, a nie w sercach” – ocenił Sachajko.

„PSL zmienił nazwę klubu, ale wciąż powinien podjąć uchwałę, czarno na białym, że Kukiz’15 jest niemile widziane w Koalicji Polskiej. My nie jesteśmy przyspawani do PSL-u czy do Koalicji Polskiej” – podkreślił poseł. „My wiemy od pięciu lat, co trzeba w Polsce zmienić, ale chcemy aby klub zachowywał się odpowiedzialnie. To są posłowie, którzy powinni stanowić prawo i nie mogą się zachowywać jak taka polityczna bandyterka” – stwierdził Sachajko.

Pytany, czy on również nie jest „przyspawany” do stanowiska wiceprzewodniczącego klubu, odparł: „Oczywiście, że nie”. „Ja i tak tam byłem dosyć marginalizowany, więc cieszę się, że odzyskaliśmy naszą podmiotowość i zaczniemy mówić o tych postulatach, wdrażać je w życie, a nie tylko – tak jak dotychczas – koledzy tylko opowiadali, ale nic nie czuli” – mówił polityk Kukiz’15.

Kukiz wraz ze swoimi posłami: Stanisławem Tyszką, Jarosławem Sachajko, Stanisławem Żukiem i Pawłem Szramką stworzą własne koło. Związana dotąd z Kukiz’15 posłanka Agnieszka Ścigaj została posłanką niezrzeszoną.

Zgodnie z oficjalną stroną Sejmu Koalicję Polską wciąż tworzy 29 posłów, w tym posłowie związani z muzykiem. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk