Wiceminister zdrowia: Kiedy pojawi się szczepionka natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków

Karol Kwiatkowski1 grudnia, 202014 min

Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w środę minister zdrowia ogłosi stan przygotowań logistycznych do tego przedsięwzięcia.

Na antenie TVP Info wiceszef resortu zdrowia pytany był we wtorek o wprowadzony w Polsce nowy system komunikowania o testowaniu.

„W tej chwili wszystko jest transparentne” – oświadczył Kraska. Wyjaśnił, że wszystko zostało maksymalnie uproszczone. Wyniki wpisywane do systemu EWP natychmiast trafiają na nasze strony, gdzie są dostępne dla szerszego odbiorcy – powiedział wiceminister. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wcześniej wyniki były wpisywane z pewnym opóźnieniem.

Na pytanie o notowany w ostatnich dniach duży spadek w liczbie wykonywanych testów w kraju, Kraska odpowiedział, że wiele osób mimo choroby nie decyduje się na testowanie.

„Mamy poniżej 10 tys. wyników pozytywnych, co może cieszyć. Z drugiej strony, dochodzą do nas niepokojące sygnały, że Polacy nie chcą się testować. Boją się, że wynik dodatni skomplikuje im życie, bo muszą pójść na izolację a ich rodzina musi być w kwarantannie” – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Kraska podkreślił, że „testowanie jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa naszych bliskich”.

„W tej chwili obok testów genetycznych mamy do dyspozycji szybkie testy antygenowe, które praktycznie są wszędzie dostępne, włącznie z lekarzami POZ. Po 15 minutach mamy już wynik. Wiemy wówczas, czy jesteśmy zdrowi, czy zakażeni. Dlatego korzystajmy z tej możliwości w szpitalach, na izbach przyjęć w nocnej pomocy lekarskiej, u lekarza rodzinnego” – zaapelował wiceminister.

Zaznaczył, że wyniki pozytywne zarówno z testów genetycznych, jak i antygenowych są uwzględnianie w raportowanych codziennie danych.

Na pytanie, czy po feriach dzieci wrócą do szkół na naukę stacjonarną, Kraska odpowiedział, że zbyt wcześnie, aby o tym mówić.

„Trudno przewidzieć. Różne modele matematyczne różnie pokazują. Ja nie przywiązywałby do tego dużej wagi, ponieważ śledząc od wielu miesięcy matematyczne rozwiązania, okazuje się, że one nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością” – powiedział wiceminister zdrowia.

Kraska odniósł się także do kwestii szczepionek. „Jesteśmy gotowi do uruchomienia szczepienia Polaków. Myślę, że jutro na konferencji prasowej będzie ogłoszone, jak jesteśmy do tego przygotowani od strony logistycznej. Chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków, więc kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia” – powiedział.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że jednym z dużych wyzwań jest przekonanie Polaków do masowego szczepienia. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzichol

    1 grudnia, 2020 at 10:10 pm

    No właśnie o tym tu często piszę, przystąpią do 'szczepienia’ Polaków. Otwarcie to głoszą! Będą szczepić POLAKÓW!

    A żydzi dostaną wyciąg z osocza ozdrowieńców, których usilnie zaganiają do szpitali i DS.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk