Szpital tymczasowy w Katowicach gotowy na przyjęcie chorych

Magdalena Targańska29 listopada, 20206 min

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy, zorganizowany w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, jest gotowy na przyjęcie chorych na COVID-19 – poinformował w niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

„Szpital osiągnął zdolność operacyjną, jest gotowy na przyjęcie pacjentów od poniedziałku” – oświadczył wojewoda podczas niedzielnej konferencji prasowej.

W pierwszym etapie działania ten 500-łóżkowy szpital udostępnia 140 miejsc internistycznych oraz 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. W razie potrzeby będzie rozszerzać swoją działalność – taka decyzja zapadnie, jeśli 70 proc. miejsc zostanie zajętych.

Wojewoda Wieczorek podkreślił, że uruchomienie szpitala tymczasowego pozwala odciążyć inne szpitale w regionie. W nadchodzącym tygodniu ma być „odmrożone” w nich 700 łóżek z przeznaczeniem dla chorych, cierpiących na inne choroby niż COVID-19.

Wojewoda zwrócił uwagę na pewne ustabilizowanie dynamiki zakażeń koronawirusem, zarówno w Śląskiem, jak i w całym kraju. „Uzyskaliśmy jako Polska pewien poziom stabilizacji, ta stabilizacja jest dalej na bardzo wysokim poziomie i nie ma co się czarować – liczba osób, które będą trafiały do opieki szpitalnej, będzie cały czas na wysokim poziomie. Musimy zabezpieczyć zarówno pacjentów covidowych, jak również odmrażać i uruchamiać pozostałą opiekę zdrowotną” – powiedział.

Według ostatnich, sobotnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w szpitalach I, II i III poziomu przygotowano dla chorych na COVID-19 3807 łóżek, z czego zajęte było 1986. Łóżek respiratorowych było 287, w tym zajętych – 206.

Tymczasowa placówka w MCK jest przygotowana na profesjonalne leczenie chorych na COVID-19 nawet w ciężkim stanie, z chorobami współistniejącymi i ewentualnymi powikłaniami. Może leczyć osoby wymagające dializowania, ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, z ostrą niewydolnością oddechową. W obiekcie stworzono 3 sale zabiegowe: jedna jest wyposażona w sprzęt endoskopowy do kolonoskopii, gastroskopii i bronchoskopii, druga to sala chirurgiczna, a trzecia jest wyposażona w sprzęt okulistyczny i laryngologiczny. Personel do pracy w szpitalu tymczasowym rekrutowano za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

„Szpital jest gotowy do uruchomienia, po dezynfekcji ruszamy” – powiedział dyrektor będącego generalnym wykonawcą tymczasowej placówki Szpitala MSWiA w Katowicach dr Piotr Grazda. „Mamy wyposażone sale zabiegowe, zapewnione konsultacje specjalistyczne dla pacjentów, którzy będą tu leżeć. Każdemu pacjentowi, który do nas trafi, zapewnimy opiekę medyczną na jak najlepszym poziomie” – dodał.

„Ten szpital spełnia wszelkie najnowsze najnowocześniejsze standardy. Choroba COVID jest chorobą dynamiczną, nieprzewidywalną, stan pacjentów jest bardzo labilny. Potrzebne jest duże zaangażowanie i sprzętowe, i personalne. To, co tu przygotowano, pozwala liczyć na sukces teraputyczny” – podkreślił lekarz naczelny szpitala MSWiA w Katowicach dr Paweł Mieszczański, który będzie pracował w szpitalu tymczasowym.

W związku z uruchomieniem nowej placówki w okolicy Międzynarodowego Centrum Kongresowego wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Policja apeluje, by nie jeździć w tym rejonie na pamięć i stosować się do znaków drogowych.

W woj. śląskim powstają jeszcze 2 szpitale tymczasowe, tworzone przez spółkę Węglokoks w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach oraz w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu. Ten pierwszy ma być przekazany do użytku w poniedziałek. Według informacji ze spółki i od służb wojewody śląskiego w początkowym okresie szpital będzie nieaktywny, stanowiąc zabezpieczenie na wypadek ponownego wzrostu zachorowań.

Jak poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby w woj. śląskim potwierdzono 977 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie od początku epidemii badania potwierdziły obecność koronawirusa już u 127 242 mieszkańców woj. śląskiego. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk