Sondaż, z którego nie będzie zadowolona żadna partia

Paweł Skutecki29 listopada, 20203 min

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS znalazłoby się na podium zestawienia. Zarówno partia rządząca, jak i jej główny opozycyjny rywal (KO) odnotowali niewielkie spadki w poparciu – wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla wp.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 32,7 proc. poparcia. Z kolei Koalicja Obywatelska zdobyłaby 22,4 proc. głosów.

„W porównaniu z sondażem IBRiS dla WP sprzed dwóch tygodni, zarówno partia rządząca, jak i jej główny opozycyjny rywal odnotowali niewielkie spadki w poparciu. W przypadku PiS chodzi o 0,3 pp., a KO o 1,7 pp.” – informuje wp.pl.

Według sondażu na „trzecim miejscu” znalazła się Inicjatywa Polska 2050. Formacja Szymona Hołowni uzyskała wynik 12,6 proc. (spadek o 0,5 pp.).

Natomiast Lewica mogłaby liczyć na 10,1 proc. poparcia (wzrost o 1,5 pkt. proc.). Do Sejmu weszłoby również PSL (5,8 proc. poparcia) oraz Konfederacja (5,4 proc. poparcia).

Jak wynika z sondażu, 11 proc. badanych nie potrafiło powiedzieć, na kogo by oddało swój głos.

Udział w wyborach deklaruje prawie połowa ankietowanych („zdecydowanie tak” – 39,7 proc., „raczej tak” – 10,1 proc.). Z kolei odpowiedzi „raczej nie” udzieliło 19,6 proc. respondentów, a „zdecydowanie nie” – 27,8 proc. „Nie wiem” odpowiedziało 2,7 proc. ankietowanych.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych został przeprowadzony w dniu 27 listopada na próbie 1100 osób metodą CATI (telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo – PAP).(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk