PolskaTylko w dwóch województwach żołnierze WOT pobrali już ponad 100 tys. wymazów do badań

Paweł Skutecki28 listopada, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali od wiosny ponad 100 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa. Obecnie próbki, łącznie w 53 punktach, pobiera 131 żołnierzy jednostki.

Ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. WBOT poinformowała w sobotę PAP, że żołnierze jednostki uczestniczyli w prowadzeniu wymazów od wiosny, a liczba próbek pobranych przy ich udziale we wtorek przekroczyła 100 tys. „Wynik jest sumą testów wykonywanych w dwóch województwach, które są pod opieką wielkopolskiej brygady – wielkopolskim i lubuskim” – dodała.”W drugiej fali pandemii, żołnierze maksymalnie zaangażowali się w działalność wymazową, by personel medyczny mógł skupić się na innych czynnościach, czyli ratowaniu ludzkiego życia. Aktualnie, w prowadzeniu punktów wymazowych, terytorialsów wspierają wojska operacyjne – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 11. Dywizja Kawalerii Pancernej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych” – zaznaczyła Jasińska.

Podkreśliła, że żołnierze jednostki w ramach mobilnych zespołów wymazowych pobierali próbki od pensjonariuszy DPS-ów i innych placówek. „Brygada jako pierwsza powołała do działania mobilne punkty wymazowe TEST&GO metodą drive thru i walk thru. Pierwszym miejscem, do którego zawitali był Krotoszyn” – przypomniała.

Opisała, że obecnie żołnierze WBOT pobierają wymazy w punkcie TEST&GO przy stadionie miejskim w Poznaniu oraz 52 punktach przyszpitalnych. „W gotowości do działania są także dwa mobilne zespoły wymazowe. W pobieranie próbek aktualnie zaangażowanych jest 131 żołnierzy” – dodała.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery − trzy =