Kukiz: nikogo nie zamierzam trzymać się siłą

Magdalena Targańska24 listopada, 20204 min

Dziwię się, że prominentni działacze PSL wpadli w histerię. Nikogo nie zamierzam się trzymać siłą – powiedział poseł klubu KP-PSL-Kukiz’15 Paweł Kukiz odnosząc się do słów lidera ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza, że Kukiz’15 bliżej do „radykałów z obozu Zjednoczonej Prawicy.”

W ubiegłym tygodniu w Sejmie 5 posłów klubu PSL-Kukiz’15, w tym Paweł Kukiz, poparło zgłoszoną przez PiS uchwałę wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej.

Kukiz został we wtorek w radiu RMF FM zapytany, czy zbliża się koniec Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15). „Nikogo nie zamierzam trzymać się siłą” – powiedział. Dodał, że dziwi się, że „prominentni działacze PSL wpadli w taką histerię”.

„Przecież znają od dawna moje poglądy. Bez względu na to, czy autorem uchwały o zawetowaniu powiązania budżetu z praworządnością, bez względu na to, czy byłby to PiS, czy pan Zandberg z panem Biedroniem, zagłosowałbym za tą uchwałą” – powiedział Kukiz.

Lider PSL pytany w poniedziałek, czy nie obawia się, że posłowie Kukiz’15 odejdą z Koalicji Polskiej, by popierać rząd Zjednoczonej Prawicy, stwierdził, że „to, iż bliżej dzisiaj Kukiz’15 do radykałów z obozu Zjednoczonej Prawicy niż do tego proeuropejskiego naszego nurtu, to szkoda”. „Nigdy w Koalicji nie ma nic na zawsze, nikogo nie będziemy trzymać na siłę” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Z informacji PAP wynika, że politycy PiS prowadzą rozmowy z częścią posłów Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15) na temat ich przejścia do klubu PiS. Decyzje w tej sprawie – jak zastrzegają politycy partii rządzącej, z którymi rozmawiała PAP – to raczej kwestia tygodni, a nie dni.

Kukiz pytany, czy jest za wpisaniem do konstytucji członkostwa w Unii Europejskiej – co postuluje PSL – powiedział, że „odpowiedziałby nie, ale rozwinął to nie”. „Jestem za zmianą ustawy o referendum ogólnokrajowym, gdzie w drodze referendum ogólnokrajowego naród może się w każdej chwili wypowiedzieć na temat członkostwa bądź wystąpienia z jakiegokolwiek organizmu” – dodał.

Zaznaczył, że jest z pokolenia, która pamięta zapis o wiecznej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. „Oczywiście są to dwa różne tematy, natomiast jest to w jakiś sposób też naruszenie suwerenności” – powiedział Kukiz.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk